SIMONA HALEP eliminată de Caroline Wozniacki, după trei ore de joc, în semifinale la Stuttgart

SIMONA HALEP şi CAROLINE WOZNIAKI au făcut spectacol în semifinalele de la Dubai, cele două jucătoare excelând pe parcursul a trei seturi. Jucătoarea daneză a câştigat cu 7-5, 5-7, 6-2, dar Simona Halep va fi de luni numărul 2 mondial.

25 apr. 2015, 06:26

SIMONA HALEP a pierdut la Stuttgart al patrulea său meci în acest an, dar de luni ea revine pe locul 2 în clasamentul WTA, ceea ce îi conferă un avantaj considerabil în perspectiva turneelor de la Madrid, Roma şi, mai ales, Roland Garros.

SIMONA HALEP nu a jucat la Stuttgart cel mai bun tenis al său, însă fiind primul turneu pe zgură la care a participat în acest an, perspectivele sunt încurajatoare. Obiectivul Simonei este Roland Garros-ul, unde speră să atingă vârful de formă, dar şi o prestaţie cât mai bună la Madrid, turneu din seria Premier, unde a jucat anul trecut finala.

Turneul de la Stuttgart i-a dat Simonei reperele unde se află în momentul de faţă. A reuşit să depăşească „complexul Muguruza”, învingând-o în premieră pe iberică, şi a jucat un tenis foarte bun cu Wozniacki, sâmbătă după-amiază, chiar dacă nu a reuşit să câştige. Numărul 5 mondial, daneza a crescut foarte mult în ultimele luni, având un excepţional joc defensiv, pe care l-a etalat şi în faţa lui Halep. Sportiva noastră a fost mereu cu un pas în spatele adversarei sale, până când a părut că abandonează luta, după primele game-uri ale setului decisiv. La sfârşitul setului trei, Halep a mai experimentat câteva lovituri pe serviciul lui Wozniacki, accelerând de câteva ori, la scorul de 1-5, dar părea epuizată, iar o revenire părea improbabilă.

Simona Halep a pierdut cu 5-7, 7-5, 2-6 semifinala de la Stuttgart, cu Caroline Wozniacki, iar pe 1 mai va fi la startul turneului de la Madrid (4,18 milioane dolari), unde se va aduna toată crema tenisului modial

Desfăşurarea meciului:

Game 32 Simona serveşte pentru a rămâne în meci, 15-15. As al Simonei, 40-15! Wozniacki revine, 40-40. Halpe sub presiune, Wozniacki are minge de meci şi câşltigă, 7-5, 5-7, 6-2.

Game 31 Serveşte Wozniacki, pentru calificarea în finală, 15-15. 30-30 este acum. Minge de meci pentru daneză, salvată de Simona Halep! Caroline are din nou minge de meci, dar trimite prea lung şi este din nou 40-40. Daneza are din nou minge de meci şi din nou este egalitate. Halep face break-ul în cele din urmă, 5-2 pentru daneză.

Game 30 Daneza continuă să returneze exasperant de precis şi are 15-0 pe serviciul Simonei. Compatrioata noastră pare obosită, 15-40. Se pare că Halep s-a resemnat cu pierderea meciului. 5-1 pentru Wozniacki.

Game 29 Wozniacki are 40-0 şi trei mingi de 4-1, în setul decisiv. Game la 0 al danezei.

Game 28 Simona este la serviciu, 30-30. Românca dă semne de nervozitate. 40-40, daneza returnează tot. Au trecut două ore şi jumătate de la startul acestui joc. Caroline face break-ul şi are acum 3-1.

Game 27 Wozniacki la serviciu, 40-15. Daneza câştigă game-ul la 15 şi se menţine în faţă, 2-1.

Game 26 Serveşte Simona, 40-15 pentru jucătoarea noastră. Simona a juca foarte bine în acest game, pe care l-a închis la 15, 1-1.

Game 25 Egalitate perfectă înainte de startul setului decisiv, fiecare jucătoare a câştigat câte 86 de puncte. Wozniacki serveşte. Două mingi de break pentru Simona! Ambele sunt salvate de Wozniacki, dar Halep mai face rost de o minge de break, cu o lovitură senzaţională, aşezată în colţul terenului. Wozniacki întoarce însă în favoarea sa soarta acestui game şi are 1-0 în debutul setului decisiv.

Game 24 Serveşte Simona, 15-0 pentru Wozniacki. 30-15 acum pentru daneză. 40-40 acum, după ce Simona a salvat două mingi de break! Încă o minge de break salvată de Simona, a treia în acest game. Simona încheie setul al doilea, 7-5!

Game 23 Caroline serveşte foarte bine şi are 40-15. Simona revine însă excepţional şi acum are avantaj! Break Simona, care valorifică o a doua minge de break pe care o are în acest game. 6-5 pentru Simona!

Game 22 Simona serveşte şi conduce cu 30-15. 40-30 pentru Simona, care reuşeşte un punct fantastic într-un moment delicat, la 30-30. Game la 30 al Simonei, care egalează, 5-5.

Game 21 Wozniacki la serviciu, 15-15. 40-15 pentru jucătoarea daneză, care serveşte foarte bine. Game la 15 al danezei, care conduce cu 5-4.

Game 20 40-15 pentru Simona. Wozniacki revine şi egalează, 40-40. 4-4, după un punct superb câştigat de daneză, poate cel mai frumos al partidei.

Game 19 Wozniacki la serviciu, 30-0. Game la 0 reuşit de Caroline, 4-3 pentru Simona.

Game 18 30-15 pentru Simona, care este la serviciu. Game la 15 al Simonei, 4-2.

Game 17 Daneza revine la serviciu, 15-0.  30-30. Egalitate la 40, după ce Wozniacki salvează o minge de break. Acum daneza are avantaj şi îl valorifică, 3-2 pentru Simona, în setul secund.

Game 16 Break la 0 făcut de Wozniacki, care reduce din diferenţă, 3-1 pentru Halep.

Game 15 Simona are un debut excelent de set şi conduce cu 40-15 pe serviciul danezei! Game la 30 reuşit de Simona, care conduce acum cu 3-0.

Game 14 Serveşte Simona, 15-0. 40-0 acum pentru Simona! Game alb făcut de Halep, 2-0.

Game 13 Simona are 30-15 pe serviciul lui Wozniacki, în acest debut de set. Break la 15 reuşit de Simona, 1-0.

Game 12 Simona serveşte din nou pentru a rămâne în set, 15-0. 30-40, daneza are minge de set. Simona salvează, dar Wozniacki are acum a doua minge de set şi o câştigă, are 7-5.

Game 11 Wozniacki are 40-15 pe serviciul propriu. Game la 30 reuşit de daneză, care conduce acum cu 6-5.

Game 10 Simona serveşte pentru a rămâne în set, 30-15. 40-30 pentru Simona. Game la 30 al compatrioatei noastre 5-5.

Game 9 Este rândul danezei să aibă 30-0 pe propriul serviciu. 30-30, după o nouă greşală a danezei la fileu. Game la 30 câştigat de daneză, care conduce cu 5-4.

Game 8 Simona la serviciu, 40-0. Game la 15 câştigat de Simona, 4-4.

Game 7 Wozniacki la serviciu, 40-15. Game la 15 al danezei, care conduce cu 4-3.

Game 6 Simona are 30-15 pe propriul serviciu. Simona egalează situaţia de pe tabelă, 3-3, după un game, de asemenea, disputat, în care s-a ajuns la 3-3.

Game 5 Minge de break pentru Simona, care are şansa de a trece în avantaj pentru prima oară în acest meci. Din păcate, două mingi de break irosite de Simona, 40-40. Caroline îşi face serviciul, are 3-2, şi cere intervenţia tatălui său, Piotr, care îi este şi antrenor. Acesta îi dă sfaturi fiicei sale, timp de câteva zeci de secunde.

Game 4 30-0 pentru Simona, care este la serviciu. Doi aşi la rând pentru Simona, 2-2. A fost cel mai scurt game al meciului.

Game 3 Al treilea game la rând în care se ajunge la 40-40. Wozniacki îşi câştigă însă serviciul şi conduce cu 2-1

Game 2 Serveşte Simona, 30-30. La fel ca în game-ul precedent, egalitate la 40. Simona îşi face serviciul şi egalează, 1-1.

Game 1 Simona Halep a câştigat tragerea la sorţi şi a ales să primească. Serveşte Wozniacki. Minge de break Halep, după o dublă greşeală a lui Wozniacki. Toate punctele de până acum ale Simonei au venit pe erorile danezei. Wozniacki are acum avantaj, după ce a servit primul as al meciului, dar Simona salvează game-ul, din nou 40-40. A treia minge de break a lui Halep în acest prim game, dar Wozniacki o salvează, cu un lob senzaţional. În cele din urmă daneza îşi face serviciul, după opt minute din game şi cinci situaţii de egalitate. 1-0 pentru daneză.

Simona Halep (23 de ani, cap de serie numarul 2 si locul 3 WTA) va juca de la ora 14:40, LIVE pe RomaniaTV.net impotriva sportivei daneze Caroline Wozniacki (24 de ani, cap de serie numarul 4 si locul 5 WTA), in semifinalele turneului de categorie Premier de la Stuttgart.

Wozniacki a invins-o cu scorul de 6-0, 6-3 pe  Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA si cap de serie numaul 8, iar Halep a trecut cu scorul de 6-4, 6-4 de Sara Errani, lcoul 15 WTA.

SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIAKI LIVE VIDEO DIGI SPORT Istoricul intalnirilor Halep – Wozniacki

Ultimul meci dintre Halep si Wozniacki a avut loc in semifinalele turneului de la Dubai, cand sportiva noastra s-a impus cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1.

Anterior, Simona Halep si Caroline Wozniacki au mai fost adversare de doua ori. Wozniacki a invins-o pe Halep cu scorul de 6-2, 6-3, in optimi, la Dubai, in 2012, iar constanteanca s-a impus in semifinale la New Haven, in 2013, scor 6-2, 7-5.

SIMONA HALEP CAROLINE WOZNIACKI LIVE VIDEO. „Sunt fericită că am câştigat, pentru că am nevoie de meciuri la acest început de sezon pe zgură. Aşa că a fost bine că am avut o adversară dificilă în primul meci, care a lovit mingea foarte puternic, iar astăzi am întâlnit o jucătoare diferită. Mingile lui Errani sunt greu de jucat. Trimite mingea înalt şi ştii că o să sară mult, astfel că e dificil să finalizezi punctul. Se mişcă foarte bine, iar serviciul ei, deşi nu este puternic, e greu să-l ataci. Dar cred că am făcut o treabă bună cu returul şi am stat foarte aproape de linia de fund, încercând să deschid terenul mai mult ca să finalizez, să fac puncte câştigătoare. Nu am putut să fac prea multe, dar a fost un meci bun, cred”, a spus Halep.

SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIAKI în semifinalele turneului de la Stuttgart

Simona Halep, cap de serie numărul 2, s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier de la Stuttgart, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 6-4, pe sportiva italiană Sara Errani, locul 15 WTA, într-un meci cu 16 break-uri din 20 de ghemuri disputate.

În penultimul act al turneului de la Stuttgart, Halep va juca, sâmbătă, împotriva sportivei Caroline Wozniacki (Danemarca), locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, acre a depăşit-o, cu scorul de 6-0, 6-3, pe Carla Suarez Navarro (Spania), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8.

Simona Halep va fi, începând de luni, numărul 2 mondial, după ce rusoiaca Maria Şarapova a fost eliminată în turul 2, la Stuttgart.

SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIAKI live la Stuttgart. Daneza Caroline Wozniacki, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-0, 6-3, pe spaniola Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8, şi o va întâlni în semifinalele turneului de categorie Premier de la Stuttgart pe Simona Halep, locul 3 WTA.

Simona Halep, ameninţată cu moartea de un psihopat DANEZ. Sportiva are nevoie de protecţie

Ultimul meci dintre Halep şi Wozniacki a avut loc în semifinalele turneului de la Dubai, când românca s-a impus cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1. Anterior, Simona Halep şi Caroline Wozniacki au mai fost adversare de două ori. Wozniacki a învins-o pe Halep cu scorul de 6-2, 6-3, în optimi la Dubai, în 2012, iar românca s-a impus în faţa sportivei daneze în semifinale la New Haven, în 2013, scor 6-2, 7-5.

Meciul va fi atent monitorizat de forţele de securitate după ce un fan danez, deci de aceeaşi naţionalitate cu adbersara Simonei, a ameninţat-o pe româncă.

Cealaltă semifinală va fi cunoscută după disputatea partidelor Angelique Kerber (Germania), locul 14 WTA – Ekaterina Makarova (Rusia), locul 8 WTA şi cap de serie numărul 6 şi Caroline Garcia (Franţa), locul 29 WTA – Madison Brengle (SUA), locul 43 WTA.

SIMONA HALEP – CAROLINE WOZNIAKI live la Stuttgart. Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 2 şi locul 3 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 6-4, pe sportiva italiană Sara Errani, locul 15 WTA, şi s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier de la Stuttgart.

SIMONA HALEP – SARA ERRANI 6-4, 6-4: Simona este în semifinale la Stuttgart

CUM s-a calificat Simona Halep în semifinale:

SIMONA HALEP – SARA ERRANI 6-4, 6-4

În semifinale, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei dintre Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA, şi Caroline Wozniacki, locul 5 WTA, care se duelează în al doilea meci al zilei.

VICTORIEEE!!!! Simona se impune, 6-4, 6-4

– Simona serveşte pentru câştigarea meciului, 5-3

– Simona Halep revine şi face 4-3

– 2-3, italianca reuşeşte break!!!!

– 1-1 in setul 2, Halep reuşeşte priul as al meciului

– 6-4, Simona Halep se impune în primul set cu Sara Errani

– Simona Halep se află la un singur game de câştigarea primului set.

– Halep face 3-2 după două game-uri în care fiecare şi-a câştigat serviciul.

– Halep îşi pierde propriul serviciu la 0, scorul devine 2-1.

– Halep începe în forţă, 2-0 după primele game-uri.

Jucătoarea noastră s-a mai întâlnit de două ori cu Errani, fiecare câştigând câte un meci. Ultima partidă a avut loc anul trecut, la Doha, cînd Halep s-a impus în două seturi, 6-2, 6-0.

SIMONA HALEP – SARA ERRANI LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT: Meciul Halep – Errani va fi primul al zilei, pe terenul central. Înaintea disputei dintre cele două, italianca a recunoscut că are probleme cu starea fizică, după oboseala acumulată în ultima perioadă. “Vă spun adevărul, sunt atât de obosită după meciurile din Fed Cup. Din fericire, am mai avut o zi liberă la Stuttgart, dar în timpul meciurilor se simţea oboseala. De la turneul de la Rio, n-am avut nicio săptămână liberă”, a declarat sportiva de 27 de ani.

SIMONA HALEP – SARA ERRANI LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT: Simona Halep, locul 3 WTA și cap de serie numărul 2, și Sara Errani, locul 15 WTA și a 11-a favorită a competiției se vor întâlni astăzi în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Stuttgart. Meciul va începe la ora 15:00, pe Arena Centrală, și va fi transmis în format Live Text pe RomaniaTV.net

SIMONA HALEP – SARA ERRANI LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT: „Sunt mândră că am ajuns pe locul doi. Nu este uşor pentru că la acest nivel toate jucătoarele sînt la fel de bune.

Nu simt presiune. Vreau să rămîn concentrată la fiecare meci şi să vad cît de departe pot ajunge. Asta este cel mai important.

Sper să joc cît mai bine acum, la Stuttgart. Apoi, îmi propun să ating din nou finala la Madrid și să reușesc ceva important la Roland Garros”, a declarat Simona Halep pentru site-ul WTA.

Rusoaica va avea începînd de luni 7.525 de puncte, în timp ce Simona Halep va avea cel puţin 7.670 de puncte şi va urca pe locul 2 WTA.

Simona Halep va juca astăzi în „sferturile” turneului de la Stuttgart. Partida contra italiencei Sara Errani va începe la ora 15:00 şi va fi în direct pe DigiSport 3.

SIMONA HALEP – SARA ERRANI LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT: Simona Halep va lupta pentru un loc în semifinalele turneului de la Stuttgart cu Sara Errani şi meciul va fi transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 3, începând cu ora 15:00 și în format LIVE TEXT pe RomaniaTV.net.

Jucătoarea de 23 de ani din Constanţa vine după prima victorie a carierei împotriva lui Garbine Muguruza, pe care a învins-o în optimile din Germania, cu 3-6, 6-1, 6-3, dar şi după vestea primită joi, când a aflat că începând de luni va fi noul număr 2 WTA, după eliminarea Mariei Sharapova.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Rămasă principala favorită la Stuttgart, după ce rusoaica a fost învinsă de Angelique Kerber, românca o va întâlni pentru a treia oară în circuitul de simplu pe italianca de 27 de ani, fiecare câştigând câte un meci cu scor categoric. În 2013, în turul al treilea al turneului de la Miami, Errani s-a impus cu 6-1, 6-0. Halep şi-a luat revanşa anul trecut, în sferturile de finală ale turneului de la Doha, cu scorul de 6-2, 6-0.

SIMONA HALEP – SARA ERRANI LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT:

VIDEO CU IMAGINI DIN MECIUL DE LA DOHA

Halep mai are o miză în Germania: dacă va câştiga întrecerea, va reveni pe prima poziţie în clasamentul Road To Singapore, după ce o va depăşi pe ocupanta numărului unu mondial, Serena Williams, sportiva care a preferat să nu participe la turneul cu premii totale de 731.000 de dolari.

SIMONA HALEP – SARA ERRANI LIVE VIDEO ONLINE DIGI SPORT: Revista presei

Presa internationala ofera primele reactii despre partida pe care Simona Halep o va disputa in sferturile de finala ale turneului de la Stuttgart.

Tenismena noastra o va intalni pe Sara Errani, iar jurnalistii straini se asteapta la o partida spectaculoasa.

„Meciul dintre Sara Errani si Simona Halep se anunta a fi cel mai spectaculos sfert de la Stuttgart” – OK Tennis.

„Sara o va intalni in sferturi pe Simona Halep, numarul 3 mondial. Pana acum s-au mai intalnit de doua ori, iar scorul e egal. Cele doua partide au avut insa loc pe o suprafata dura” – tennis.it.

„Sara Errani a inregistrat in primul tur prima victorie a ei in fata unei jucatoare clasate in top 10WTA, cand a ivnins-o pe Agnieszka Radwanska. Acum, in sferturi urmeaza Simona Halep” – WTA.

Simona Halep o va italianca Sara Errani, aflata pe locul 15 in clasamentul WTA, in sferturile de finala ale turneului de la Stuttgart.