SIMONA HALEP – HEATHER WATSON 6-2, 6-4. Simona s-a CALIFICAT în turul 3 la Roland Garros

SIMONA HALEP s-a calificat în turul 3 al turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o în 79 de minute pe britanica Heather Watson, cu 6-2, 6-4.

29 mai 2014, 15:02

SIMONA HALEP s-a calificat în turul trei al turneului de tenis de la Roland Garros, câştigând în număr minim de seturi în faţa britanicei Heather Watson. Întâlnirea a durat 79 de minute şi s-a încheiat cu 6-2, 6-4, pentru compatrioata noastră.

Halep (22 ani), numărul patru mondial, a început mai greu, dar s-a desprins la 2-2 şi a câştigat următoarele patru ghemuri şi primul set cu 6-2, în 34 de minute. Şi debutul setului secund a fost echilibrat, Simona având probleme să-şi fructifice serviciul. Halep a reuşit un break la 1-1, iar apoi s-a distanţat la 3-1, după care şi-a păstrat avantajul de două ghemuri până la final, adjudecându-şi setul cu 6-4. în 45 de minute.

Simona Halep o mai învinsese pe Watson (22 ani, 92 WTA), anul trecut, în primul tur la US Open, cu 4-6, 6-4, 6-2.

În turul trei, sâmbătă, Simona Halep va juca împotriva ibericei Maria Teresa Torro Flor (cap de serie nr. 19), care a învins-o cu 6-2, 2-6, 6-2 pe slovaca Magdalena Rîbarikova.

Simona Halep şi-a asigurat egalat cea mai bună performanţă a sa la turneul parizian, asigurându-şi 72.000 de euro şi 130 de puncte WTA.

SIMONA HALEP – HEATHER WATSON 6-2, 6-4

Game 18: Ultimul game al meciului a fost foarte disputat, dar Simona a câştigat la 40, fructificând a doua minge de meci de care a beneficiat.

Game 14: Simona şi-a câştigat serviciul la 15 şi conduce cu 6-2, 4-2, după fix o oră de joc.

Game 12 şi 13: Fiecare jucătoare şi-a câştigat serviciul la 30, dar Simona păstrează un break avans, 3-2 pentru româncă în acest al doilea set.

Game 11: Simona şi-a pierdut serviciul dar a recuperat, reuşind break-ul, la 15. Conduce cu 2-1.

Game 9: A fost cel mai lung game de până acum, câştigat de Simona pe serviciul adversarei. Este al cincilea game la rând câştigat de Simona.

Game 8: Două mingi de set pentru Simona 40-15, care o fructifică pe prima. 6-2, primul set a durat 34 de minute.

Game 7: Un nou break reuşit de Simona, de data aceasta la 40. Soarta primului set pare decisă.

Game 6: Simona şi-a câştigat serviciul la 0, 4-2.

Game 5: Simona revine în avantaj, câştigând pe serviciul adversarei sale, la 30, după ce a avut trei mingi de break. 3-2.

Game 4: Simona şi-a pierdut serviciul, la 30, 2-2.

Game 3: Simona forţează pe serviciul adversarei şi are două mingi de break. O fructifică pe prima şi preia conducerea, 2-1

Game 2: Partida este foarte echilibrată, Simona şi-a câştigat serviciul tot la 40.

Game 1: Britanica este cea care serveşte prima în meci. Simona a pierdut game-ul la 40.

SIMONA HALEP a rămas a doua favorită la câştigarea turneului de la Roland Garros, după eliminarea din competiţie a lui Na Li şi Serena Williams.

Calificată fără probleme în turul doi, SIMONA HALEP va juca în această seară împotriva britanicei Heather Watson, partida compatrioatei noastre fiind ultima care se va disputa pe terenul 1.

Meciul va fi transmis LIVE de Eurosport şi poate fi urmărit LIVE TEXT pe RomaniaTV.net.

Citeşte şi Roland Garros 2014. Simona Halep joacă ASTĂZI în turul doi. Vezi ORA şi cine transmite ÎN DIRECT