SIMONA HALEP a câştigat finala la INDIAN WELLS: 2-6, 7-5, 6-4 cu Jelena Jankovic

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC 2-6, 7-5, 6-4. Simona Halep a câştigat primul turneu Premier 5 Mandatory  din carieră, după o finală fabuloasă la Indian Wells, cu Jelena Jankovic.

22 mart. 2015, 08:29

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Simona Haleps-a impus în cea de-a 17-a finală din cariră, dintre care a câştigat 11, cu cea de la Indian Wells. În 2015 s-a mai impus la Shenzhen şi Dubai. Simona Halep a fost la a doua finală din categoria Mandatory din carieră, după cea de la Madrid de anul trecut, pierdută cu Maria Sharapova.

„Vreau să o felicit pe Jelena pentru cum a jucat. Ai fost fantastică în aceste două săptămâni. Sunt foarte fericită pentru că am cîştigat acest turneu. Vreau să mulţumesc sponsorului şi organizatorilor.

Vreau să mulţumesc fanilor pentru că veniţi peste tot pentru a mă susţine şi pentru că îmi daţi putere să merg mai departe. Le mulţumesc şi celor care s-au uitat de acasă la meci.

Este cel mai important turneu din cariera mea şi nu îl voi uita niciodată”, a spus Simona Halep la finalul meciului.

Jankovici: „Amândouă am alergat precum doi câini”

La finalul partidei, Jelena Jakovici a vorbit despre meci şi a lăudat-o pe Simona Halep. „Trebuie mai întâi să le mulţumesc doctorilor pentru că m-au ajutat să trec peste accidentare. Am avut două săptămîni incredibile.

Simona a fost incredibilă şi a evoluat fantastic. Am jucat aproape trei ore şi la un moment dat nu mai puteam ţine ritmul. Amândouă am alergat precum doi câini, dar ea a alergat mai mult pentru că este mai tînără”, a declarat Jankovici la finalul meciului.

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Simona Halep a mai câştigat zece turnee, la Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), ambele în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), ‘s-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul „mic” al campioanelor), toate cele şase în 2013.

Simona Halep face break. Game, set şi meci: 6-4.

Jelena Jankovic face game şi set: 2-6

Simona Halep pierde game-ul după ce a avut 40-15. Alt break pentru Jelena Jankovic: 2-5

Jelena Jankovic câştigă game-ul după ce Simona Halep a ratat trei mingi de break. Simona Halep a dat cu racheta de pământ: 2-4

Jelena Jankovic face un nou break: 2-3

Jelena Jankovic răspunde pe măsură: 2-2

Simona Halep îşi face serviciul: 2-1

Simona Halep face rebreak. Au fost două game-uri foarte lungi: 1-1

Jelena Jankovic începe cu break. Simona Halep este excesiv de nervoasă: 0-1

Ora 20:12: A început meciul. SImona Halep serveşte, Jelena Jankovic la primire. Ion Ţiriac este în tribună

Ora 19:50: Simona Halep şi Jelena Jankovic sunt pe teren şi fac încălzirea

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Simona Halep, numărul 3 WTA, porneşte drept mare favorită în faţa experimentatei sârboaice Jelena Jankovic, care deţine însă deja un titlu de campioană la Indian Wells, cucerit în 2010. În vârstă de 30 de ani, Jelena Jankovic a fost lider mondial în 2008, iar acum ocupă poziţia 21 în clasamentul WTA.

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Jelena Jankovic, 30 de ani, se află pe locul 21 WTA, iar în anul 2008 a avut cea mai bună clasare din carieră, fiind lider mondial. De-a lungul carierei, Jelena Jankovic a adunat 17 milioane de dolari din tenis şi a câştigat 13 titluri WTA, cele mai importante fiind la Indian Wells, 2010, Roma, 2008 şi 2007, şi Cincinnati, 2009. Ultimul trofeu câştigat a fost în 2014, la Bogota. Pentru o scurtă perioadă de timp, în 2011, de pregătirea sârboaicei s-a ocupat Andrei Pavel.

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Simona Halep (23 de ani), locul 3 WTA și cap de serie numărul 3, și Jelena Jankovic, locul 21 WTA și cap de serie numărul 18, se vor întâlni pentru a cincea oară. Simona Halepconduce cu 3-1, după ce a cîştigat ultimele trei partide. Toate meciurile au avut nevoie de trei seturi. Ultima oară Simona Halep şi Jelena Jankovic s-au văzut în optimile de finală ale Australian Open, anul trecut. Simona Halep a câștigat cu 6-4, 2-6, 6-0. Simona Halep a mai învins-o pe Jelena Jankovic la Roma, în 2013, în sferturile de finală (4-6, 6-0, 7-5), respectiv la Bruxelles, în 2012, în turul 1 (6-2, 3-6, 7-6). Singura dată când s-a impus jucătoarea din Serbia a fost și prima dată când cele două s-au întâlnit, în 2010, în turul I la US Open. Jelena Jankovic a câștigat cu 6-4, 4-6, 7-5 meciul cu Simona Halep.

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Calificarea în finală la Indian Wells este recompensată cu 439.420 de dolari și 650 de puncte WTA. Câștigătoarea titlului va încasa 900.400 de dolari și 1.000 de puncte WTA. Turneul de la Indian Wells este din categoria Mandatory și are premii totale de aproape 5,4 milioane de dolari.

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Simona Halep a ajuns în finală după ce Serena Williams, adversara din semifinale, s-a retras. „E greu pentru ea că a trebuit să se retragă. Ştiu cum este când eşti accidentat. Este cu adevărat dificil să intri pe teren şi să joci. Este periculos şi trebuie să ai grijă de tine. Nu pot fi fericită, dar nu pot fi nici tristă. Vreau doar să mă gândesc că este o altă finală după ziua de mâine şi trebuie să stau concentrată şi să încerc totul duminică, pentru a câştiga titlul”, a spus Simona Halep. „Mă simt pregatită să joc împotriva Jelenei Jankovic, știu că trebuie să alerg mult și să lovesc mai puternic mingile. Este o jucătoare foarte bună, pentru că a fost numărul 1 mondial și are multă experiență, dar va fi o altă zi, un alt meci, așa că mă concentrez foarte mult pe acel meci și vreau doar să-l câștig”, a mai spus Simona Halep.

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Jelena Jankovic speră ca experiența de la Indian Wells să o ajute să treacă peste complexul pe care îl are în fața româncei Simona Halep. „Am pierdut în ultimele meciuri cu ea în 3 seturi, a fost de necrezut. Poate în cele din urmă voi reuși. Cred că ea nu a mai fost în finale aici și eu am această experiență. Am câștigat în 2010 și poate voi reuși să câștig trofeul pentru a doua oară. Acesta este obiectivul meu și voi lupta din greu pentru asta”, a declarat Jelena Jankovic.

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Simona Halep a trecut la Indian Wells de:

– turul II – Daria Gavrilova (Rusia), locul 106 WTA, jucătoare venită din calificări, scor 2-6, 6-1, 6-2;

– turul III – Varvara Lepchenko (SUA), locul 31 WTA şi cap de serie numărul 26, scor 6-1, 3-6, 6-1;

– optimile de finală – Karolina Pliskova (Cehia), locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, scor 6-4, 6-4;

– sferturile de finală – Carla Suarez Navarro (Spania), locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12, scor 5-7, 6-1, 6-1;

– semifinale – Serena Williams (SUA), locul 1 WTA, s-a retras.

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Jelena Jankovic le-a eliminat pe:

– turul II – Lauren Davis (SUA), locul 55 WTA, scor 6-7 (5), 6-0, 6-4;

– turul III – Madison Keys (SUA), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16, scor 5-7, 6-4, 6-3;

– optimile de finală – Belinda Bencic (Elveţia), locul 37 WTA şi cap de serie numărul 31, scor 6-3, 3-6, 6-3;

– sferturile de finală – Lesia Ţurenko (Ucraina), locul 85 WTA, jucătoare venită din calificări, abandon la scorul de 6-1, 4-1;

– semifinale – Sabine Lisicki (Germania), locul 30 WTA şi cap de serie numărul 24, scor 3-6, 6-3, 6-1.

SIMONA HALEP JELENA JANKOVIC. Meciurile s-au disputat pe suprafaţă rapidă la Indian Wells Tennis Garden, o bază sportivă de 360.000 de metri pătraţi, cu o arenă centrală de 16.100 de locuri, a doua din lume din punct de vedere al capacităţii, după Arthur Ashe Stadium de la Flushing Meadows, New York (peste 22.500 de locuri), dintre cele destinate numai tenisului.