TURNEUL DE LA WIMBLEDON. Simona Halep, calificare fără emoţii în turul II. 6-4, 6-1 cu Marina Erakovic

TURNEUL DE LA WIMBLEDON. Simona Halep a trecut de runda inaugurală ale turneului de la Wimbledon, câştigând cu 6-4, 6-1 meciul cu neo-zeelandeza Marina Erakovic, jucătoare venită din calificări.

03 iul. 2017, 06:53

TURNEUL DE LA WIMBLEDON. Simona Halep a câştigat meciul cu Marina Erakovic în 75 de minute. În turul următor, miercuri, constănţeanca o va întâlni pe brazilianca Beatriz Haddad-Maia, care a trecut cu 6-4, 6-2 de britanica Laura Robson.

Halep a început mai slab meciul și a fost condusă cu 2-1 în primul set, dar apoi a controlat autoritar partida.
Cele două jucătoare se înfruntaseră până acum o singură dată, în 2015, la US Open, în primul tur, Erakovic abandonând la scorul de 6-2, 3-0 pentru Halep. Pentru calificarea în turul 2, românca a obținut 57.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.

Halep, finalistă anul acesta la Roland Garros, a jucat o semifinală la Wimbledon, în 2015, anul primei ei finale de la Paris, iar anul trecut s-a oprit în sferturile de finală.

Tot luni, partida Irinei Begu, locul 64 WTA, cu britanica Naomi Broady, locul 109 WTA, va fi a treia pe terenul 14.

Ana Bogdan, aflată pe locul 115 WTA, va debuta împotriva chinezoaicei Ying-Ying Duan, locul 62 mondial, într-un meci care se va juca pe Terenul 4, după două partide din turneul masculin.

La simplu masculin, Copil (85 ATP) îl va înfrunta pe germanul Peter Gojowczyk (140 ATP), pe terenul 4, înainte de meciul Anei Bogdan.