WIMBLEDON 2017. Simona Halep s-a calificat în optimi, victorie la mare luptă cu Shuai Peng

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, vineri, în optimile de finală ale turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, după ce a dispus de chinezoaica Shuai Peng, cu 6-4, 7-6 (7).

07 iul. 2017, 10:42

SIMONA HALEP-SHUAI PENG 6-4, 7-6 (9/7). Halep (25 ani, a doua favorită) s-a impus după o oră și 38 de minute, într-un meci echilibrat cu Peng (31 ani, 37 WTA), salvând chiar o minge de set.

Românca, semifinalistă în 2014 și sfertfinalistă anul trecut, a început mai ezitant meciul cu Peng și după ce fiecare jucătoare a luat câte un ghem, asiatica s-a desprins la 3-1, însă imediat Halep a revenit și a restabilit egalitatea, 3-3. Fiecare și-a făcut serviciul și, la 4-4, Simona a reușit un break care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta setului, câștigat cu 6-4 de româncă.

În actul secund s-a mers cu serviciul până la 3-3, scor la care Simona a reușit să câștige pe serviciul adversarei (4-3). Peng a replicat imediat și a realizat break-ul (4-4). Chinezoaica a preluat conducerea cu 5-4, după ce Halep a irosit o minge de break. Cele două jucătoare au ajuns în tie break, dar niciuna nu a reușit să se desprindă, deși Halep a condus cu 5-4 și a avut două servicii, ambele pierdute, după care s-a văzut în postura de a salva o minge de set la 5-6, a ratat o minge de meci, la 7-6, cerând challenge la o minge care a atins tușa, pentru ca în cele din urmă că câștige cu 9-7.

Halep a avut 5 ași în acest meci, iar Peng doar unul, românca a comis o dublă greșeală, iar Peng două. Halep a avut procentaj mai bun la punctele cu primul serviciu (67%-60%), iar chinezoaica la serviciul al doilea (55%-52%). La capitolul winners, Peng a avut superioritate (27-19), dar a avut și mai multe erori neforțate (19-13).

Simona Halep și-a asigurat un cec de 147.000 de lire sterline și 240 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe belarusa Victoria Azarenka, victorioasă cu 3-6, 6-1, 6-4 în fața britanicei Heather Watson.

Azarenka (27 ani, 683 WTA), care e la șapte luni de la nașterea primului său copil, conduce cu 2-1 în meciurile directe cu Simona, pe care a învins-o de două ori în 2012, la Doha, în optimi, cu 6-3, 6-1, și la Linz, în optimi, cu 6-1, 6-1. Halep a câștigat singurul duel în 2015, în sferturi, la US Open, cu 6-3, 4-6, 6-4.

Cele mai importante momente ale meciului:

Game 23 Meciul s-a decis la tie-break. A fost luptă strânsă, câştigată de Simona cu 9-7, după ce constănţeanca a salvat o minge de set a chinezoaicei. Partida s-a încheiat într-o oră şi 41 de minute, 6-4, 7-6 pentru Simona, care va juca în optimi contra Victoriei Azarenka.

Game 18 Simona îşi pierde serviciul, iar Shuai Peng egalează, 4-4.

Game 17 Simona Halep face primul break al setului secund, la scorul de 3-3, Acum ea conduce cu 4-3.

Game 10 Primul set se încheie după 39 de minute, Simona Halep a câştigat cu 6-4.

Game 9 Un nou break al lui Halep, de data aceasta la 15, iar comaptrioata noastră conduce pentru prima oară în acest meci, 5-4, şi serveşte pentru câştigarea setului.

Game 5 Re-break Halep, la 0, iar scorul este acum 3-2 pentru chinezoaică

Game 4 Halep îşi pierde serviciul, este 3-12 pentru Peng.

Game 1 Partida începe cu chinezoaica la serviciu. Peng îşi câştigă serviciul la 0 şi conduce cu 1-0.

Meciul SIMONA HALEP SHUAI PENG va fi o premieră, cele două neavând încă un istoric comun în circuitul WTA. În turul IV, câștigătoarea meciului SIMONA HALEP – SHUAI PENG se va duela cu învingătoarea partidei Viktoria Azarenka – Heather Watson.

SIMONA HALEP SHUAI PENG LIVE VIDEO WIMBLEDON 2017 EUROSPORT ONLINE STREAM. SIMONA HALEP este concentrată la maximum înaintea disputei cu SHUAI PENG, din turul III de la WIMBLEDON 2017, care va fi LIVE VIDEO ONLINE STREAM la EUROSPORT. „E foarte periculoasă și foarte solidă. Lovește cu două mâini de pe ambele părți. Cred că trebuie din nou să stau cât mai jos pe picioare. Nu am văzut-o prea mult jucând pe iarbă, dar știu că este o adversară puternică. Trebuie să fac cam același lucru ca în meciul din turul doi, să mă țin de plan, să-mi fac jocul. Să-mi împing adversara departe și să fiu cât pot de agresivă”, a declarat Simona Halep înainte de duelul cu Shuai Peng.

SIMONA HALEP SHUAI PENG LIVE VIDEO WIMBLEDON 2017 EUROSPORT ONLINE STREAM. Shuai Peng, o fostă campioană de dublu pe iarba londoneză, o va întâlni pe Simona Halep în turul 3 la Wimbledon 2017. Jucătoarea care ocupă locul 37 în clasamentul WTA este la un singur pas de egalarea celui mai bun rezultat personal la Wimbledon, pe tabloul de simplu. Chinezoiaca a jucat de trei ori în optimi la Londra, în 2011, 2012 şi 2014. Totuşi, cea mai bună performanţă individuală la simplu într-un turneu de Grand Slam o reprezintă semifinala reuşită la US Open, în 2014. În acelaşi an, a câştigat titlul la dublu la Roland Garros, iar cu un an înainte s-a impus tot la dublu la Wimbledon.

SIMONA HALEP SHUAI PENG LIVE VIDEO WIMBLEDON 2017 EUROSPORT ONLINE STREAM. Ca să devină lider WTA, Simona Halep are nevoie de cel puțin o calificare în semifinalele de la Wimbledon 2017 (pentru a ajunge la 7.020 de puncte). Situația s-ar complica dacă Angelique Kerber va ajunge în finală. În acest caz, Simona Halep va fi nevoită să câștige turneul pentru a trece pe locul 1.

SIMONA HALEP SHUAI PENG LIVE VIDEO WIMBLEDON 2017 EUROSPORT ONLINE STREAM. Simona Halep, locul 2 WTA, şi Shuai Peng, locul 37 WTA, se vor duela, vineri, în turul III la Wimbledon 2017. Meciul SIMONA HALEP SHUAI PENG va începe în jurul orei 16:30 şi va fi LIVE VIDEO ONLINE STREAM la EUROSPORT.