Simona Halep şi Irina Begu, victorie la dublu la Miami

Simona Halep și Irina Begu s-au calificat, vineri, în optimile de finală ale probei de dublu de la WTA Miami, după victoria obținută în fața Juliei Goerges și a lui Betanie Mattek-Sands, scor 7-6, 7-6.

23 mart. 2018, 20:31

Româncele au avut nervii mai tari și au rezistat în primul set, deși au fost conduse în două rânduri cu un break avans. În tie-break au servit impecabil și s-au impus la 3.

LIVE DIGI SPORT (ora 19:00) SIMONA HALEP AGNIESZKA RADWANSKA MIAMI LIVE VIDEO ONLINE STREAM DIGI SPORT

Actul secund a avut o desfășurare asemănătoare. Adversarele au condus 4-1, dar s-au văzut egalate și au cedat tot în tie-break, de data asta la 6.

Simona Halep și Irina Begu le vor înfrunta în turul următor pe Raquel Atawo și Anna-Lena Groenefeld.

În sferturi, româncele pot da peste favoritele 3, Gabriela Dabrowski și Yi-Fan Xu, iar în semifinale le-ar putea aștepta a doua pereche favorită Hao Chan/Latisha Chan.  Principale favorite ale probei de dublu sunt Ekaterina Makarova și Elena Vesnina, cu care Halep și Begu pot juca în finală.