SIMONA HALEP – ZARINA DIYAS 6-3, 6-0. HALEP s-a calificat în sferturi la WIMBLEDON

SIMONA HALEP a câştigat cu 6-3, 6-0 meciul din optimile de finală de la Wimbledon, jucat cu Zarina Diyas, din Kazahstan, numărul 72 mondial. Partida a durat 57 de minute. În sferturile de finală de la Wimbledon 2014, SIMONA HALEP va juca împotriva nemţoaicei Sabine Lisicki, cap de serie nr. 19.

01 iul. 2014, 05:43

SIMONA HALEP – ZARINA DIYAS 6-3, 6-0

Simona Halep a avut nevoie doar de 57 de minute pentru a se califica între cele mai bune opt jucătoare de la Wimbledon. Constănţeanca, devenită cel mai important cap de serie rămas în competiţie, după eliminarea Serenei Williams şi a lui Na Li, a jucat împotriva Zarinei Diyas cel mai bun joc al său pe iarba londoneză, obţinând cea mai facilă victorie la Wimbledon 2014.

SIMONA HALEP a intrat în teren extrem de montată şi după ce a pierdut primul game al meciului a câştigat 11 puncte la rând, semnând o desprindere facilă, 3-1 în mai puţin de un sfert de oră. Constănţeanca a avut un serviciu puternic şi bine plasat şi o voinţă extraordinară de a lupta pentru fiecare minge, fapt ce a determinat o scurtare semnificativă a meciului.

Toate cifrele importante au fost de partea Simonei Halep: 84% procentajul primului serviciu (43% Zarina Diyas), 100% puncte câştigate la fileu, 17 lovituri direct câştigătoare (9 a avut Zarina), 62 totalul punctelor câştigătoare, faţă de 33, cifra din dreptul adversarei Simonei.

În sferturile de finală de Wimbledon, joi, SIMONA HALEP o va întâlni pe nemţoaica Sabine Lisicki (cap de serie nr. 19), care a învins-o cu 6-3, 3-6, 6-4 pe kazaha Iaroslava Şvedova.

Pentru calificarea în sferturi, cea mai bună performanţă a ei la Wimbledon de până acum, SIMONA HALEP şi-a asigurat 430 puncte WTA şi un cec de 226.000 lire sterline.

Desfăşurarea meciului SIMONA HALEP – ZARINA DIYAS:

Game 15 Simona are două mingi de meci, pe serviciul adversarei salem o fructifică pe prima şi câştigă meciul.

Game 14 Simona Halep îşi câştigă serviciul la 40 şi se află la doar un game de sferturile de finală de la Wimbledon!

Game 13 Simona îşi permite un moment de respiro pe serviciul Zarinei, 15-30. Pentru a cincea oară în acest game scorul devine 40-40. Halep reuşeşte să ia al doilea break în acest set şi conduce cu 4-0.

Game 12 Simona e la serviciu, 30-30. Ea a trimis de două ori mingea puţin afară, de fiecare dată a solicitat Challenge, dar s-a înşelat în ambele situaţii. Acum e 40-30 pentru Simona, care reuşeşte să închidă game-ul, 3-0 în acest set.

Game 11 Zarina Diyas la serviciu, 15-15 după ce Simona a salvat o minge dificilă, trimisă în colţ de kazahă. Constănţeanca a câştigat break-ul, la 15! 2-0 în setul 2.

Game 10 Jucătoarele revin pe teren pentru setul secund, Halep este la serviciu. Game la 0 câştigat de Simona, care nu pare să aibă probleme cu calificarea între cele mai bune 8 jucătoare de la Wimbledon. Tenisul jucat de Simona Halep este încântător!

Game 9 Simona Halep conduce cu 30-15 pe serviciul adversarei sale. Două mingi de set, prima câştigată şi Simona câştigă primul set, 6-3. Durata setului a fost de 29 de minute.

Game 8 Halep se apropie de câştigarea setului, ea şi-a adjudecat fără probleme serviciul, la 15. 5-3!

Game 7 Simona rămâne cu un break avans, după ce pierde la 15 pe serviciul Zarinei. 4-3 pentru Halep.

Game 6 Serviciul Simonei funcţionează ireproşabil, 40-15. Halep încheie game-ul la 15, 4-2 pentru româncă.

Game 5 Zarina este la serviciu şi câştigă game-ul, la 30, dar scorul rămâne favorabil Simonei, 3-2.

Game 4 Simona este la serviciu şi după 11 puncte la rând câştigate în acest meci îl pierde pe primul. Conduce cu 40-15. Game la 15 Simona, care conduce cu 3-1!

Game 3 Simona începe bine game-ul şi are trei mingi de break, conduce cu 40-0. Game câştigat la 0 de Halep, pe serviciul adversarei sale!

Game 2 Simona ş-a câştigat serviciul la 0, scorul este 1-1.

Game 1 A început meciul, Zarina Dyas serveşte prima şi conduce cu 30-15. Halep întoarce şi are prima minge de break, 40-30, dar Diyas o salvează. În cele din urmă, Diyas îşi câştigă serviciul, după 5 minute de joc. 1-0 pentru kazahă.

UPDATE. Cele două jucătoare sunt pe teren şi fac obişnuitele mişcări de încălzire. Simona poartă un bandaj consistent la piciorul stâng.

Simona Halep revine în iarba de la Wimbledon după o pauză de trei zile, urmând să o întâlnească în optimile de finală pe kazaha de 20 de ani Zarina Diyas, o jucătoare care a debutat anul acesta în competiţiile de Grand Slam, ajungând până în turul 3 la Australian Open.

În cele trei partide jucate până acum la Wimbledon, Zarina Diyas le-a eliminat pe franţuzoaica Kristina Mladenovic (7-6, 6-4), iberica Carla Suarez Navarro (7-6, 5-7, 6-2) – a 15-a favorită a întrecerii şi pe rusoaica Vera Zvonareva (7-6, 3-6, 6-3), în toate întîâlnirile pornind ca outsideră.

Vezi şi SUPER SEXY: Simona Halep, aşa cum nu ai văzut-o NICIODATĂ. FOTO

În ceea ce o priveşte pe SIMONA HALEP, ea a rămas cea mai bine cotată jucătoare de la WIMBLEDON 2014, după eliminarea Serenei Williams şi a lui Na Li. Ea le-a scos din cursă pe brazilianca Teliana Pereira, cu un dublu 6-2, ucraineanca Telia Ţurenko (6-3, 4-6, 6-4) şi elveţianca Belinda Bencic (6-4, 6-1).

Citeşte şi WIMBLEDON 2014. Rezultat INCREDIBIL în OPTIMILE de la WIMBLEDON 2014

Dacă o va învinge pe Zarina Diyas, SIMONA HALEP o va întâlni în sferturile de finală pe învingătoarea dintre Sabine Lisicki (Germania) şi Iaroslava Şvedova (Kazahstan).

Meciul SIMONA HALEP – ZARINA DIYAS se va juca marţi, de la ora 13.30 şi va fi LIVE TEXT pe RomaniaTV.net.