STEAUA – ASTRA 0-1: Gol în prelungirile prelungirilor. Steaua a căzut pe locul 4

STEAUA - ASTRA 2015: Astra a câştigat în ultimul minut partida cu Steaua de la Pitești, scor 1-0, grație unui gol marcat în ultimul minut de Găman.

29 nov. 2015, 11:09

STEAUA – ASTRA 0-1. Campioana a controlat cam tot jocul, însă a pierdut meciul în urma unei faze fixe din ultimul minut. Astra ajunge la 40 de puncte după 19 etape, cu 10 peste Steaua, care e abia a 4-a. Roș-albaștrii au pierdut 3 dintre ultimele 4 jocuri. Viitorul și Pandurii sînt pe locurile 2 și 3, cu 36 de puncte.

13. FC Voluntari 18 1 8 9 15-29 11

14. *Petrolul Ploieşti 19 2 8 9 13-20 8.

Echipele precedate de semnul (*) au fost penalizate cu câte şase puncte de către Comisia de Licenţiere a FRF.

Min. 95: La ultima fază a meciului, Găman aduce victoria Astrei printr-o lovitură de cap.

Min. 88: Silviu Lung îşi salvează iar echipa,laun şut al lui Nicuşor Stanciu.

Min.45: 0-0 la pauză.

Min.28: Ocazie uriaşă pentru Steaua, Adi Popa ratează singur cu Silviu Lung jurnior.

Echipele de start:

Steaua: Niță – Papp, Varela (cpt), Carp, Toșca – Breeveld, Filip – Popa, Stanciu, Hamroun – Chipciu

Rezerve: Cojocaru – Rapa, Tade, Guilherme, Tudorie, Alcenat, Tahar.

Astra: Lung jr – Enache, Găman, Geraldo, Morais – Boubacar, Teixeira – Boldrin, Budescu, De Amorim – Alibec

STEAUA – ASTRA LIVE VIDEO AICI

EHIPELE PROBABILE:

Steaua (4-2-3-1): Fl. Niţă – Râpă, Varela, Toşca, Guilherme – Tahar, L. Filip – Ad. Popa, N. Stanciu, Chipciu – Tade
Antrenor: Mirel Rădoi

Astra (4-2-3-1): S. Lung jr. – Pedro Queiros, Geraldo Alves, Găman, Junior Morais – Boubacar, Lovin – Enache, Budescu, De Amorim (D. Niculae) – Alibec
Antrenor: Marius Șumudică

STEAUA – ASTRA LIVE VIDEO 2015: Nu doar Steaua speră să se simtă ca acasă la derby-ul etapei cu liderul Astra, care va avea loc pe stadionul Nicolae Dobrin, din Piteşti, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 si Dolce Sport 1, astăzi, de la ora 20:30. Mulţi spectatori vor fi alături de noi, este convins preşedintele giurgiuvenilor, Dani Coman.

Ca şi steliştii, rivalii de la Astra speră să profite din plin de disputarea partidei pe stadionul Nicolae Dobrin. Fost portar la FC Argeş, preşedintele liderului Ligii 1, Dani Coman, le-a pregătit o surpriză campionilor.

„Am şi academia de fotbal aici. Chiar le-am spus antrenorilor să aducă toţi copiii, cu părinţi, cu bunici, toată lumea să vină la stadion şi să susţină Astra. Sunt convins că şi galeria celor de la FC Argeş va fi alături de noi”, a spus Coman, la emisiunea, Fotbal Club.

Prezenţa lui Daniel Niculae pe teren contra Stelei este incertă. Atacantul Astrei s-a accidentat chiar la încălzire, înainte de meciul cu Poli Timişoara, din etapa trecută.

„Din păcate, nu este 100% refăcut. Nu ştiu dacă va fi pe foaia de joc. Numai Şumi ştie dacă va fi în primul 11, dacă va fi pe foaie sau în tribună”, a precizat Dani Coman.