Toamnă NEAGRĂ pentru SIMONA HALEP. A fost eliminată în turul doi la Wuhan

Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de Garbine Muguruza (Spania), cu 2-6, 6-2, 6-3, marţi, în runda a doua a turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.440.07 dolari.

23 sept. 2014, 05:23

SIMONA HALEP a câştigat uşor primul set, cu 6-2, dar nu a mai reuşit acelaşi joc în actul secund, în care iberica a condus cu 4-0, înainte ca Simona Halep să câştige primul ghem, după care Garbine Muguruza (20 ani, 22 WTA) şi-a adjudecat setul cu 6-2. În decisiv, Halep a fost condusă cu 2-1, dar a reuşit un break şi apoi a preluat conducerea cu 3-2, însă adversara sa a egalat şi apoi a profitat de greşelile neforţate ale româncei, câştigând cu 6-3, într-o oră şi 56 de minute.

Cele două au şansa să se înfrunte din nou în Fed Cup, la începutul anului viitor, când România şi Spania vor fi adversare la Bucureşti, în primul tur al Grupei Mondiale II.

Simona Halep va primi un cec de 12.900 dolari şi 60 de puncte WTA pentru participarea la Wuhan şi riscă să piardă locul secund în clasamentul WTA.