Mulţumim, Olanda! Turcia a fost învinsă de Portocala Mecanică cu 0-2

Faţă de meciul cu Ungaria, câştigat de Olanda cu scorul de 8-1, antrenorul lui Van Gaal a operat patru modificări, dar a păstrat intactă linia ofensivă, compusă din Robben, Van Persie şi Jeremain Lens.

15 oct. 2013, 17:31

Final meci: Olanda învinge Turcia, cu 2-0

Minutul  48: Goool Olanda – A marcat Sneijder. Turcia-Olanda 0-2

Minutul 25: Turcul Arda Turan a trimis în careu din lovitură liberă, însă mingea este deviată de un fundaş olandez

Minutul 12: Înscrie Van Persie, dar golul său este anulat pentru ofsaid

Minutul 8: Robben a deschis scorul pentru Olanda. Turcia-Olanda 0-1

Minutul 1: Scor 0-0

Componenţa formaţiilor

Turcia: Demirel – Gonul, Kaya, Toprak, Kaldirim – O. Adin, Inan, Topal, Turan – Bulut, Yilmaz.

Olanda: Cilessen – Janmaat, Vlaar, Martins Indi, Blind – Fer, Clasie, Sneijder – Robben, van Persie, Jeremain Lens.

Luis Van Gaal pare să abordeze la victorie partida cu Turcia pe care Olanda o dispută în această seară, de la ora 21.00, la Istanbul. Astfel, el a păstrat neschimbată linia de atac faţă de partida cu Ungaria, pe care Portocala Mecanică a câştigat-o vinerea trecută cu scorul de 8-1.

Principala schimbare faţă de jocul amintit îl reprezintă postul de portar, unde titular va fi tânărul goalkeeper al lui Ajax, Jesper Cilessen, care se va afla abia la al doilea joc în tricoul naţionalei, după ce a apărat o repriză în vară, într-un amical cu Indonezia. Dealtfel, Cilessen este rezerva lui Vermeer şi la Ajax Amsterdam.

Luis Van Gaal a mai operat modificări în linia de mijloc, Jordy Clasie (22 ani, Feyenoord) luându-i locul suspendatului De Jong, iar Sneijder (Galatasaray) este folosit în locul lui Van Der Vaart. O modificare a fost operată şi în apărare, locul lui Bruma fiind luat de Martins Indi (21 ani, Feyenoord).

La turci, Fatih Terim a schimbat doar fundaşul stânga, Erkin, şi pe mijlocaşul dreapta, Tore.