Victorie MARE pentru România la CM de handbal feminin U18

Selecţionata României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin Under-18 din Macedonia, luni seara, după ce a învins formaţia Croaţiei cu scorul de 28-22 (12-12), la Strumica, în optimile de finală.

28 iul. 2014, 19:37

Debutul meciului a aparţinut croatelor, care au condus cu 4-1 (min. 8) şi 5-3 (13), dar în doar două minute tricolorele au trecut în avantaj, 6-5 (15). România s-a aflat în avantaj în cea mai mare parte a timpului, dar la pauză cele două echipe au intrat la egalitate, 12-12. Croaţia a marcat primul gol la reluare, dar echipa antrenată de Aurelian Roşca şi Gavril Kozma a preluat controlul jocului şi s-a desprins pe tabela de marcaj, la 18-14 (41). Croaţia a încercat să revină, a fost la doar un gol în mai multe rânduri, dar de la 21-20 (50) echipa noastră a făcut 24-20 (53) şi soarta întâlnirii a fost tranşată.

Bianca Maria Bazaliu a fost cea mai bună marcatoare, cu 8 goluri, restul fiind reuşite de Cristina Laslo – 5, Alina Ilie – 4, Daniela Corban – 4, Alexandra Carasol – 4, Lorena Ostase – 2, Florenţa Ilie – 1. Nikolina Zadravec a semnat cele mai multe goluri pentru Croaţia – 6.

În sferturi, România va înfrunta Olanda (locul 4 în Grupa A), miercuri 30 iulie, la Ohrid (13,00). În optimi, Olanda a trecut de Ungaria (câştigătoarea Grupei B) cu 22-21.