ALEXANDRA DULGHERU-ALIZE CORNET ROLAND GARROS 2-6, 5-7. „Piti” s-a oprit în turul doi

27 05. 2015, 13:22

ALEXANDRA DULGHERU-ALIZE CORNET 2-6, 5-6. Aexandra Dulgheru a părăsit Roland Garros-ul cu câteva minute înaintea Simonei Halep, cele două românce fiind eliminate aproximativ în acelaşi timp, miercuri, de la Internaţionalele Franţei. Alexandra Dulgheru a jucat pe terenul 1, împotriva franţutoaicei Cornet, cea care a eliminat-o pe Halep în urmă cu două săptămâni, în turneul de la Roma. Scorul a fost 6-2, 7-5 pentru jucătoarea din Hexagon.

Alexandra Dulgheru a revenit în meci după ce a pierdut primul set fără drept de apel, 2-6. În setul secund a avut 5-3, apoi 5-4 şi serviciul, conducând cu 30-0, însă franţuzoaica a reulit break-ul şi a egalat situaţia la 5.

La 6-5 pentru Cornet, în setul secund, Alexandra Dulgheru a salvat trei mingi de meci, totuşi s-a înclinat, 2-6, 5-7.

În cursă, la simplu, au mai rămas Irina Begu şi Andreea Mitu, care vor juca joi în turul secund.