Alexandra Dulgheru, victorie superbă la Roma. Calificare în stil de mare campioană în optimi

13 05. 2015, 15:55

Alexandra Dulgheru a început ezitant meciul cu Lucie Safarova, a 12-a favorită a turneului de la Roma şi până să se dezmeticească pierduse deja primul set, scor 1-6. Diferenţa era însă mai mult în plan mental decât ca stil de joc, iar Alexandra a început să echilibreze disputa şi, după ce a câştigat cu 6-4 setul al doilea a împins partida în decisiv.

Citeşte şi Simona Halep, laudată de presa internaţională după victoria de la Roma

La scorul de 5-4 ea a avut trei mingi de meci pe serviciul Safarovei, însă jucătoarea cehă a reuşit să egaleze la 40 şi să câştige game-ul, făcând 5-5. Jucătoarea calificată în optimi avea să se decidă în cele din urmă la tie-break şi, după ce şi-a pierdut serviciul, Alexandra a câştigat apoi patru puncte la rând, trecând în avantaj, scor 4-2. Dulgheru a avut apoi şase mingi de meci, pierzându-le pe toate, 6-6. În cele din urmă, sportiva noastră a reuşit să se impună cu 8-6 în tie-break, după 1-6, 6-4, 7-6.

Pentru calificarea în optimi, Alexandra Dulgheru şi-a asigurat 105 puncte WTA şi un cec de 22.800 euro. Următoarea sa adversară în turneul de la Roma, rusoaica Ekaterina Makarova, o mai veche cunoştinţă a Simonei Halep, ea eliminîândn-o pe româncă anul acesta, la Australian Open. La Roma, în turul doi, Makarova a eliminat-o cu 4-6, 6-3, 6-1 pe franţuzoaica Kristina Mladonovic.