ASTRA – VIITORUL 1-2 în finala CUPEI ROMÂNIEI 2019. Hagi, încă un trofeu, Craiova prinde Europa League

25 05. 2019, 19:18

Viitorul a dominat teritorial în primele 30 de minute, dar Denis Alibec a făcut ca Astra să intre în avantaj la pauză. Atacantul a înscris în minutul 41 cu un şut puternic din lovitură liberă, execuție care l-a scos din minți pe Gică Hagi, care l-a schimbat pe Valentin Cojocaru cu Arpad Tordai.

Viitorul a forțat egalarea după pauză, iar insistențele au fost răsplătite în minutul 76, când Virgil Ghiță a înscris după centrarea lui Ianis Hagi. Rămași fără Denis Alibec, care a părăsit terenul accidentat, giurgiuvenii au mai primit o lovitură în minutul 81, când Romario Pires a fost eliminat.

Prelungirile i-au aparținut echipei lui Gică Hagi, care a dat până la urmă lovitura în minutul 105+1, când Eric a înscris și a adus prima Cupă a României din istorie la Ovidiu.

ASTRA VIITORUL 1-2 (1-0, 1-1)

Alibec 41 / Ghiţă 76, Eric 105+1

Astra: Lazar – Butean, Cestor, Bejan (106 Hambo), Radunovic – R. Moise, Mrzljak, R. Pires – Val. Gheorghe (68 Begue), Alibec (72 Balaure), Llullaku (86 Erico). Antrenor: Costel Enache.

Viitorul: Cojocaru (46 Tordai) – Boboc, Țâru, Ghiță, De Nooijer – Houri (93 Vl. Achim), T. Băluță, Vână – I. Hagi – Drăguș (70 Eric), Rivaldinho (63 Calcan). Antrenor: Gheorghe Hagi.