Chelsea a remizat cu Barcelona şi este prima finalistă a Ligii Campionilor

24 04. 2012, 20:59

În tur, Chelsea a învins-o pe Barcelona cu 1-0, însă chiar şi aşa puţini o vedeau trecând în finala Ligii Campiopnilor chiar pe Nou Camp. A reuşit însă, cu toate că a jucat aproape o oră în inferioritate numerică, după ce a fost lăsată în 10 chiar de căpitanul John Terry, care l-a lovit prosteşte pe Alexis.

Returul de pe Nou Camp se anunţa un iureş al catalanilor şi aşa a şi fost în cea mai mare parte a timpului. Messi&co. au luat cu asalt poarta lui Petr Cech şi înainte de pauză aveau 2-0, după golurile lui Busquets (34) şi Iniesta (44). Chiar înainte de odihnă, Chelsea a egalat însă la general prin Ramires (45+1), iar Barca avea nevoie de o victorie la două goluri diferenţă pentru a-şi asigura locul în finală.

Repriza a doua a fost un asalt permanent al spaniolilor la poarta oaspeţilor, care s-au mulţumit să se apere pe două linii în cea mai mare parte a timpului. În minutul 48 Messi a ratat un penalty primit de Barcelona după ce Drogba l-a faultat în careu pe Fabregas. Până la final, elevii lui Pep Guardiola nu au reuşit să majoreze diferenţa de pe tabela de marcaj, iar pe final, profitând de faptul că Barcelona a jucat totul pe cartea atacului, Chelsea a mai marcat o dată, prin Torres (90+1).

Scor final 2-2, iar Chelsea aşteaptă acum să-şi afle adversara din finala de la Munchen, de pe 19 mai. A doua finalistă se va stabili în urma meciului Real Madrid – Bayern Munchen, programat miercuri seară. În tur, Bayern s-a impus pe propriul teren cu 2-1.