Didier Drogba, gol superb la 39 de ani VIDEO

06 08. 2017, 13:03
Fostul internaţional ivorian Didier Drogba a semnat în primăvară un contract cu gruparea americană Phoenix Rising, din United Soccer League, pentru a-l ajuta să ajungă în Major League Soccer. Ajuns la 39 de ani, fostul atacant al lui Chelsea continuă să-și demonstreze clasa.

Didier Drogba a macat un gol de excepție în ultimul meci jucat de Phoenix Rising. Ivorianul a deschis scorul în minutul 13 al partidei de pe terenul lui LA Galaxy II. Fostul atacant al lui Chelsea a transformat impecabil o lovitură liberă de la peste 30 de metri și l-a lăsat fără replică pe goalkeeperul gazdelor.

Partida s-a încheiat în cele din urmă cu victoria lui Phoenix Rising, scor 2-0. Riggi a marcat golul doi al echipei lui Drogba în finalul primei reprize.

Odată cu reușita din duelul cu LA Galaxy II, Drogba a ajuns la 5 goluri în 9 meciuri jucate pentru Phoenix Rising, grupare care ocupă însă doar un modest loc 10 în clasamentul Conferinței de Vest din United Soccer League. Echipa ivorianului a disputat însă cu 3 meciuri mai puțin decât liderul Real Monarchs.

Deşi nu există un sistem de promovare şi retrogradare în fotbalul din SUA și Canada, franciza din Phoenix speră să se integreze Major League Soccer în momentul în care va avea un efectiv şi un buget consistente.

United Soccer League e unul dintre cele două campionate, alături de North American Soccer League, care face parte din eșalonul secund din America de Nord (SUA și Canada). USL are o desfășurare similară cu cea din MLS – 30 de echipe împărțite în două conferințe. Multe dintre acestea sunt însă cluburi afiliate celor din Major League Soccer.