Eugen Tomac și-a dat demisia din funcția de președinte al Partidului Mișcarea Populară (surse)

Eugen Tomac a renunțat la conducerea PMP în contextul în care a fost desemnat premier de Nicușor Dan, potrivit surselor politice, într-o mișcare menită să îl desprindă formal de partid înaintea negocierilor pentru formarea noului Guvern.
Andrei Ene
04 iun. 2026, 18:44
Eugen Tomac și-a dat demisia din funcția de președinte al Partidului Mișcarea Populară (surse)

Potrivit surselor politice, Eugen Tomac și-a dat demisia din funcția de președinte al Partidului Mișcarea Populară (PMP), fondat de Traian Băsescu, în contextul în care a fost desemnat premier de președintele Nicușor Dan.

Eugen Tomac s-a alăturat partidului fondat de Traian Băsescu în iulie 2013, având în vedere relația foarte bună pe care a avut-o cu fostul președinte. A fost președinte al formațiunii între 2015 și 9 decembrie 2020, dar și între februarie 2022 și iunie 2026.

Citește și : Eugen Tomac, primele declarații după ce a fost desemnat premier de Nicușor Dan: „Înțeleg mizele politice, sunt conștient de provocările pe care trebuie să le trecem împreună. Voi prezenta Parlamentului României o echipă de specialiști, un guvern tehnic, nu unul politic”

Premierul desemnat a fost ales deputat în Parlamentul României din partea PDL în urma alegerilor legislative din 9 decembrie 2012. A fost reales deputat în decembrie 2016 și și-a exercitat mandatul până în iunie 2019, când a demisionat după alegerea sa în Parlamentul European.

În perioada 2019–2024, a fost membru al Parlamentului European din partea Partidului Mișcarea Populară, în Grupul Partidului Popular European.

A fost reales membru al Parlamentului European în mai 2024, iar la 6 octombrie 2025 a fost numit consilier onorific al Președintelui României pentru relația cu românii de pretutindeni.

Iată ce a declarat Eugen Tomac după ce a fost desemnat premier de către președintele Nicușor Dan:

„Este o onoare și responsabilitate această desemnare de a forma viitorul guvern al României. Primesc încrederea dvs. cu recunoștință și cu gândul la toți cetățenii României.

Înțeleg din plin contextul dificil prin care trecem, cunosc așteptările românilor și sunt conștient de provocările pe care trebuie să le depășim împreună.

Viziunea mea este clară. România se află într-un moment care cere, înainte de orice, responsabilitate. Doar așa putem oferi României direcția clară de care avem nevoie.

Spun responsabilitate pentru că este temelia pe care se construiește totul. Doar așa investițiile vor continua să vină în țara noastră, reformele vor aduce rezultate iar instituțiile statului vor recâștiga încrederea cetățenilor pentru care lucrează.

În acest spirit, îmi asum cu bună credință această misiune de a propune țării o echipă guvernamentală profesionistă care să muncească pentru cetățeni.

Îmi doresc să găsesc deschidere și un dialog sincer din partea tuturor forțelor politice democratice și pro-occidentale din Parlament, pentru a investi un guvern care va avea o singură agendă: binele comun al cetățenilor României.

Înțeleg mizele politice, sunt legitime și firești într-un stat democratic, dar știu că România are nevoie de proiecte naționale duse la capăt și obiective clare.

De aceea, voi prezenta Parlamentului României o echipă de specialiști, un guvern tehnic, nu unul politic. Vom menține, domnule președinte, direcția trasată de dvs., de apartenență la familia europeană, de consolidare a parteneriatului strategic cu SUA, a relației noastre transatlantice în ansamblu, relevanța noastră în NATO fiind o prioritate.

Foarte importantă este competitivitatea economică. Doar o economie puternică susțin obiectivele, fondurile PNRR, aderarea la OCDE sunt obiective care au deja o rezonanță publică. Dar acestea pot fi atinse doar dacă suntem serioși și credibili ca stat.

Garantarea securității țărilor și cetățenilor rămâne o obligație fundamentală a statului român. Avem un război la graniță și-i vedem impactul.

Citește și : Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Eugen Tomac: „Este un act de responsabilitate din partea mea și aștept aceeași responsabilitate de la partidele politice”

Vă asigur, domnule președinte, că echipa pe care o voi forma și pentru care voi cere votul Parlamentului va acționa cu maximă responsabilitate față de bugetul public și va respecta toate angajamentele asumate de România cu partenerii internaționali. Și evident, cetățeanul va fi așezat în centrul fiecărui efort. Vă mulțumesc mult!”, a spus acseta.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa lui Gheorghe Dincă după 7 ani de la crima care a îngrozit România. Locuința a ajuns o ruină | FOTO
Fanatik.ro
Cristi Balaj, verdict ferm la golul anulat Rapidului și cartonașul roșu provocat de Burmaz
Capital.ro
Reguli pentru gunoi în România. Obligațiile care pot aduce sancțiuni dacă nu sunt respectate. Legea interzice această practică
Playtech.ro
Povestea lui Lamine Yamal. Fotbalistul Spaniei a explicat ce înseamnă cu adevărat presiunea: „Mama m-a avut la 16 ani, iar tatăl meu aduna lucruri de pe stradă”
Adevarul
Românul genial la care au apelat NASA și Elon Musk: „Nu vom avea orașe în spațiu în următorii 20 de ani. Spațiul este un mediu neiertător”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Sorin Cârțu s-a supărat și a plecat de la Universitatea Craiova: ”Am zis că nu mai lucrez pentru nimeni”
MediaFlux
Horoscop marți, 21 iulie. Ziua care schimbă regulile jocului! Zodiile lovite de surprize incredibile și decizii care le pot transforma viitorul
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România