FOTO VIDEO Incidente extreme în Argentina. Suporterii au intrat cu arme iar poliţia a suspendat meciul

10 02. 2020, 16:37

Partida dintre Independiente Rivadavia şi Atlanta trebuia să se desfăşoare duminică, în etapa a 16-a a ligii secunde din Argentina, dar a fost întâi întreruptă, apoi suspendată, din cauza violenţelor din peluza gazdelor. Mai mulţi suporteri au pătruns cu arme albe, dar pe imaginile de pe camerele de supraveghere se văd şi câteva pistoale în mâinile celor implicaţi. Presa locală scrie că ar fi fost vorba de o reglare de conturi între mai multe facţiuni rivale din peluza numită „Leppra”.

Arbitrul Leandro Rey Hilfer a întrerupt iniţial partida în minutul 5, la scorul de 0-0, dar după 20 de minute poliţia i-a comunicat că nu poate asigura desfăşurarea meciului în condiţii de siguranţă şi l-au sfătuit să îl suspende, ceea ce s-a şi întâmplat.

„Incidentele au apărut între facţiuni interne ale galeriei lui Independiente Rivadavia. Efectivele noastre au reuşit să dezamorseze problema, au fost evacuate persoanele respective şi, decât să riscăm să se reia violenţele, am decis să suspendăm partida”, a declarat Roberto Munives, şeful poliţiei locale.