FRANŢA vs. GERMANIA (ora 19.00) la CM 2014. Un sfert de finală de proporţii epice VIDEO

04 07. 2014, 09:39

FRANŢA vs. GERMANIA la CM 2014. Rivalitatea dintre nemţi şi francezi este acerbă şi la nivel fotbalistic, iar confruntările de la Mondiale dintre cele două reprezentative au avut o desfăşurare epică.

Memorabilă este întâlnirea din semifinalele CM 1982, când scorul după 90 de minute era 1-1, iar în prelungiri francezii s-au detaşat la 3-1, marcând prin Tresor (min. 92) şi Giresse (min. 98). Au venit însă golurile lui Rumenigge (min. 102) şi Klaus Fischer (min. 108), iar după 120 de minute scorul era 3-3. Cele două s-au departajat la penalty-uri, unde au câştigat nemţii, cu 5-4. Şi patru ani mai târziu, în Mexic, Germania şi Franţa s-au întâlnit în semifinale, iar nemţii au câştigat cu 2-0, în timpul regulamentar de joc.

Naţionala Franţei joacă pentru a treia oară în istorie pe Maracana şi niciodată nu a pierdut sau câştigat în templul fotbalului mondial. Ambele dispute ale „cocoşilor”, cu Brazilia în 1977 şi Ecuadorul, anul acesta, în faza grupelor de la CM 2014, s-au încheiat la egalitate.