Handbal: România-Serbia, 21-19, în preliminariile CE

Naţionala de handbal feminin a României a învins, sâmbătă, la Drobeta Turnu Severin, reprezentativa similară a Serbiei, scor 21-19 (10-11), în cea de-a patra partidă din preliminariile CE din 2012.

24 mart. 2012, 18:57

Serbia a fost echipa dominantă în primul sfert de oră (0-2 şi 3-5), în care tricolorele şi-au intrat mai greu în ritm, dar până la urmă au reuşit să preia conducerea, 6-5. Pivotul Oana Manea a fost principala armă a echipei lui Radu Voina, care a continuat testarea mai multor jucătoare tinere, în perspectiva turneului preolimpic (9-7, min. 20). Au urmat însă minute de joc pline de greşeli pentru România, care s-a văzut egalată şi condusă în minutul 26 (9-10). După 30 de minute, 10-11, cu momente confuze în joc înaintea pauzei, care l-au exasperat pe antrenorul României.

La reluare, în poartă a intrat Talida Tolnai, care a reuşit cu câteva parade să-şi motiveze coechipierele, 14-13 (min.41), după un contraatac al Adei Nechita. Serbia a fost însă greu de depăşit, la fiecare efort al tricolorelor de a se detaşa revenind rapid, 15-16 (min. 45). Miza ocupării primului loc în grupă a crescut tensiunea cu fiecare minut, fiecare reuşită a handbalistelor românce fiind aplaudată cu frenezie de suporteri (18-17, min. 50). “Hai fetelor, hai acum, nu mai e mult!”, le-a spus antrenorul Radu Voina jucătoarelor sale la time-out. Cu cinci minute înaintea finalului, tabela arăta egalitatea, 19-19, cu momente din ce în ce mai dramatice în joc. Sârboaicele au luptat pentru fiecare minge, chiar dincolo de limita regulamentului, dar nu au putut învinge, România câştigând cu 21-19.

Marcatoare:

România – Băbeanu 6 goluri, Manea 5, Chintoan 3, Nechita 2, Brădeanu 2, Zamfir 1, Vădineanu 1, Farcău 1

Serbia – Filipovici 7 goluri, Dmitrovici 3, Pop Lazici 3, Nisavici 3, Krpez 1, Liscevici 1, Milosevici 1.

Tot sâmbătă este programată şi disputa dintre Portugalia (2 puncte, locul 3) şi Grecia (0, locul 4).

În primele trei partide, tricolorele au obţinut două victorii, cu Portugalia (35-24) şi cu Grecia (38-18), şi o înfrângere, cu Serbia (27-29).

După patru etape, pe primul loc în grupa a 2-a se află tot Serbia, urmată de România, ambele cu câte 6 puncte.

România va juca ultimele două meciuri din preliminarii în deplasare, cu Portugalia, în 30 mai, respectiv cu Grecia, pe teren propriu, în 2 iunie.

Primele două clasate din fiecare din cele şapte grupe se vor califica la turneul final al Campionatului European din Olanda, care este programat în intervalul 2-16 decembrie. La turneul final sunt calificate din oficiu campioana europeană Norvegia şi naţiunea gazdă, Olanda.