JO 2020 David Popovici și Robert Glință, în finale la înot. Marţi vor lupta pentru medalii

26 07. 2021, 08:19

JO 2020 David Popovici și Robert Glință, în finale la înot. David Popovici (16 ani) s-a calificat în această dimineață în finala probei de 200m liber. Puștiul-minune al înotului românesc a terminat pe locul 2 în prima semifinală, după rusul Martin Malyutin, și prinde lupta pentru medalii cu al șaptelea timp. Finala va avea loc marți dimineață, de la ora 4:43, ora României. Robert Glință (24 de ani) a prins la mustață lupta pentru medalii, la o distanță de o sutime de urmăritorii Armstrong și Irie! Românul a încheiat prima semifinala pe locul 4, în 53.20. La general, acesta a venit la aproape o secundă de Ryan Murphy, deținătorul recordului mondial, care a avut cel mai bun timp al semifinalelor. Finala va avea loc marți dimineață, de la 4:59, ora României.

JO 2020 David Popovici și Robert Glință, în finale la înot

„Mă bucur că a fost o cursă mai bună decât în serii, că am îmbunătățit timpul și, m-a ajutat bunul Dumnezeu să intru în finală la o sutime de secundă față de locul 9. Mai am o șansă și încerc să profit la maxim de ea. În cele 24 de ore până la finală să mă concentrez pe recuperare și refacere. Vreau să-mi adun toate forțele ca să reușesc o cursă de care să fiu eu mulțumit. Aceeași competiție a fost și până acum la Mondiale. În ultimii doi-trei ani de zile am dat tot ce am mai bun din mine, m-am antrenat numai cu gândul la medalia de aur, dar uitați cât de greu e de obținut. Am făcut tot posibilul să nu cedez, voi profita la maximum de a concura din nou într-o finală olimpică. Cel mai mult și cel mai mult m-ar interesa să cobor sub timpul meu de referință, de record personal. Dacă voi reuși acest lucru, mă voi declara mulțumit indiferent de locul pe care mă voi clasa în finală”, a spus Robert Glinţă pentru GSP.

TOKYO 2020. Programul de luni al sportivilor români, suntem reprezentaţi în opt discipline