Mihaela Buzărnescu, eliminată de Caroline Wozniacki după un meci maraton. Partida a durat aproape trei ore

05 04. 2019, 05:15

Caroline Wozniacki s-a impus cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, în mai mult de două ore şi jumătate. În primul set, Wozniacki a avut 4-1 şi 5-2, iar Mihaela Buzărnescu a revenit în joc, însă nu s-a putut impune, setul fiind câştigat de daneză în 53 de minute, cu 6-4.

Al doilea set a fost adjudecat de Mihaela Buzărnescu în 49 de minute, cu 6-3, după ce românca a reuşit trei break-uri.

Setul decisiv a fost unul cu ghemuri în general lungi şi a părut echilibrat, deşi Wozniacki a avut 3-0 şi s-a impus rapid în ultimele două ghemuri. Setul s-a încheiat 6-3 pentru daneză, în 54 de minute.

În faza următoare, Wozniacki o va întâlni pe sportiva din Grecia Maria Sakkari, numărul 50 mondial, care a învins-o în optimi pe olanceza Kiki Bertens, locul 6 WTA, 7-6 (8), 6-3. Bertens a câştigat turneul anul trecut.

Premiul pentru sportivele eliminate în optimi este de 9.860 de dolari şi 55 de puncte.