Monica Niculescu ar putea schimba liderul WTA

18 01. 2012, 18:42

Jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 2 cu 7.290 de puncte, sfertfinalistă la ediţia trecută a turneului australian, Victoria Azarenka din Belarus, locul 3 cu 6.895 de puncte, eliminată în optimi anul trecut, la fel ca rusoaica Maria Şarapova, locul 4 cu 6.440 de puncte, aşteaptă un eventual pas greşit al lui Wozniacki, semifinalistă în 2011, cu speranţa că evoluţiile lor şi jocul rezultatelor le va urca pe cea mai înaltă poziţie WTA.

Însă o eliminare a jucătoarei daneze în turul trei i-ar produce acesteia o scădere de 740 de puncte în clasamentul WTA, echivalentă cu pierderea sigură a poziţiei de lider, deoarece Kvitova are de apărat 500 de puncte, iar o posibilă eliminare în runda a doua, în care va evalua joi, cu Carla Suarez Navarro din Spania, i-ar aduce o „pagubă” de doar 400 de puncte.

Kvitova a ratat săptămâna trecută ocazia de a deveni lider WTA. Şansa i-a surâs jucătoarei din Cehia după ce Caroline Wozniacki a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Sydney, iar condiţia pentru a o detrona pe sportiva daneză era să câştige competiţia. Însă învingătoarea de anul trecut de la Wimbeldon nu a putut trece, în semifinale, de chinezoaica Na Li, care s-a impus după un meci spectaculos care a durat două ore.

Wozniacki a obţinut, miercuri, calificarea în turul trei al competiţiei de la Melbourne după ce a învins-o, cu scorul de 6-1, 7-6 (4), într-o oră şi zece minute, pe Anna Tatişvili din Georgia, locul 83 WTA. Wozniacki a revenit în setul doi de la scorul de 4-1 în favoarea adversarei sale şi a salvat o minge de set, la scorul de 4-5.

Niculescu, care a trecut, tot miercuri, de Pauline Parmentier, scor 4-6, 6-4, 6-1, şi Wozniacki s-au întâlnit de două ori până în prezent în circuitul WTA, ambele partide fiind câştigate de actualul număr unu mondial, scoruri 6-4, 6-0, la un turneu ITF de la Istanbul, în 2006, şi 6-3, 6-3, la New Haven, în 2008.

Prin calificarea în turul trei, Niculescu, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 31, şi-a egalat performanţa de anul trecut, cea mai bună din carieră la Australian Open, şi şi-a asigurat 160 de puncte WTA şi un cec în valoare de 54.625 de dolari australieni (aproximativ 44.000 de euro).