O repriză fotbal, cealaltă rugby. Meci neobişnuit în Franţa, cu Eric Cantona în rol principal VIDEO

18 07. 2013, 06:58

Un meci de fotbal insolit s-a disputat miercuri seara, între echipa de rugby RC Toulon şi cea de fotbal Olympique Marseille, pe stadionul Mayol, din Toulon, în faţa a 13.000 de spectatori.

Partida a avut scopuri caritabile, încasările fiind donate asociaţiei „Un zâmbet, o speranţă de viaţă”, a fostului portar francez Pascal Olmeta, iar ineditul întâlnirii a fost că echipele au jucat în prima repriză fotbal, iar în cea de-a doua au jucat rugby. Scorurile finale au fost 6-4 pentru Olympique Marseille la fotbal şi 31-31 la rugby, însă team-urile au fost amestecate, fiind compuse atât din fotbalişti, cât şi rugbyşti.

Arbitru, alături de fostul antrenor al naţionalei de rugby a Franţei, Marc Lievremont, a fost legendarul fotbalist Eric Cantona, care a reuşit şi o fază spectacol. A executat o lovitură de pedeapsă şi a trimis balonul oval în transversala porţii de fotbal, în ovaţiile tribunei.