Rapid este în turul III preliminar al Ligii Europa. A învins-o din nou pe MyPa

26 07. 2012, 18:44

Rapidului i-a fost mai uşor în returul cu MyPa decât în manşa jucată în urmă cu o săptămână, în Giuleşti, în turul doi preliminar al Ligii Europa. Învingători cu scorul de 3-1 în tur, după ce la un moment dat au fost însă egalaţi la 1, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au câştigat şi disputa din Finlanda, după ce au marcat de două ori în prima repriză.

Romeo Surdu, în minutul 19, şi Ilijovski (min. 40), fotbalistul adus în această vară de la FC Braşov, au fost cei care au adus victoria Rapidului, cu scorul de 2-0, astfel că alb-vişiniii merg mai departe cu scorul general de 5-1.

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a folosit în acest meci următoarea formulă de echipă: Albuţ – Rui Duarte, Abrudan, Oros, Voicu – Teixeira, Milisavljevici, Ş. Grigorie, Goga, Surdu – Ilijovski.

În turul trei preliminar al Ligii Europa, Rapid va întâlni formaţia olandeză Heerenveen, pe 2 şi 9 august. Până atunci, giuleştenii vor juca luni în campionat, la Oţelul Galaţi, în cadrul etapei a doua a Ligii I.