SABAIL – CRAIOVA 2-3 în primul tur preliminar din Europa League. Victorie aşteptată pentru OLTENI

11 07. 2019, 17:43

Craiova a început aventuros partida de la Baku. Primele 15 minute i-au găsit sus, în terenul advers, dar au fost la un pas să fie pedepsiți pe contraatac. Ivan Martic a blocat o acțiune periculoasă a adversarilor cu riscul unui cartonaș galben în minutul 7. Craiova a deschis scorul cinci minute mai târziu. Alexandru Mateiu, cel mai activ fotbalist român, a marcat cu o execuție spectaculoasă din interiorul careului de 16 metri.

Azerii au ripostat și au egalat la finalul celei de-a doua lovituri de colș. Agabala Ramazanov a înscris după o fază lucrată, în care doi jucători au lăsat mingea să treacă. Pigliacelli a încasat însă un gol parabil.

Corneliu Papură a fost inspirată cu discursul de la pauză. Oltenii au revenit mult mai deciși, iar căpitanul Nicușor Bancu a înscris în minutul 51, la finalul unei curse de 30 de metri. Mihai Roman părea să fi tranșat soarta calificării în minutul 67, cu un gol simplu, din 6 metri. Ramazanov a reușit „dubla” în minutul 82 și păstrează șanse matematice pentru azeri.

SABAIL – CRAIOVA 2-3 (1-1)

Ramazanov ’33 ’82 / Mateiu ’12, Bancu ’51, M. Roman 67

Sabail: Bozinovski – Abbasov, Yunuszada, Rahimov (84 Yagublu), Erico – Cociuc, Essien (59 Duventru), Amirguliyev – Abbasov, Ramazanov, Hamdi (72 Muradbayli). Antrenor: Aftandil Hajiyev.

Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Vătăjelu (90 Baiaram) – Ivanov, Mateiu, Qaka – Bărbuț (73 Al. Ioniţă), M. Roman (68 Fortes), Bancu. Antrenor: Corneliu Papură.

Cartonaşe galbene: Erico 73, Ramazanov 87/ Martic 7.

Au arbitrat: Fyodor Zammit – Duncan Sultana, Theodore Zammit (asistenţi), Mario Apap (rezervă) – toţi din Malta.