Situaţie INCREDIBILĂ. O naţională se va califica în sferturile Cupei Africii prin tragere la sorţi

29 01. 2015, 07:38

Côte d’Ivoire s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii, după ce a învins Camerunul cu scorul de 1-0, graţie unui gol reuşit de Max Gradel, în disputa de miercuri, de la Malabo, capitala Guineei Ecuatoriale. Celălalt meci al grupei, Guineea – Mali, s-a încheiat 1-1, iar cum cele două reprezentative se află la egalitate perfectă pe locurile 2-3 (au câte 3 puncte şi un golveraj 3-3), cea care va juca în sferturi va fi desemnată prin tragere la sorţi.

Grupa D de la Cupa Africii a fost câştigată de Côte d’Ivoire, care va întâlni Algeria în sferturile de finală. Camerun a încheiat grupa pe ultimul loc şi a fost eliminată.