Sorana Cîrstea s-a oprit şi anul acesta în sferturi la Madrid. Kiki Mladenovic a învins-o în două seturi

11 05. 2017, 09:52

SORANA CIRSTEA – KRISTINA MLADENOVIC 4-6, 4-6. Sorana Cîrstea (27 ani, 83 WTA), beneficiara unui wild card, s-a înclinat după o oră și 16 minute în fața unei jucătoare de 23 de ani, aflată pe locul 17 în lume. La primul meci dintre cele două jucătoare, Mladenovic (cap de serie numărul 14) a reușit 3 ași, dar a comis și 7 duble greșeli.

Cîrstea va primi un cec de 130.965 euro și 215 puncte WTA pentru participare. Tot joi, Simona Halep s-a calificat în semifinale, după 6-1, 6-1 cu CoCo Vandeweghe (SUA), următoarea adversară fiind letona Anastasija Sevastova.

Cele mai importante momente ale partidei:

Game 20 Mladenovic a reuşit break-ul în setul 19 şi apoi a închis setul 6-4. Victorie în două seturi a franâuzoaicei, în 77 de minute: 6-4, 6-4.

Game 15 Re-break Sorana Cîrstea, care îşi valorifică apoi serviciul şi revine în avantaj, 3-2 în setul secund.

Game 13 Mladenovic reuşeşte primul break al setului secund şi preia conducerea, 2-1.

Game 10 Din păcate diferenţa s-a menţinut până la finalul setului, iar Mladenovic a câştigat cu 6-4, în 39 de minute.

Game 5 Cu excepţia primului game, fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul fără probleme.

Game 1 Meciul începe cu Sorana la serviciu, dar Mladenovic reuşeşte break-ul şi are 1-0.

Meciul Soranei Cîrstea, locul 83 WTA şi beneficiară a unui wild-card, cu sportiva franceză Kristina Mladenovic, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 14, va fi al treilea de pe arena Arantxa Sanchez-Vicario şi va începe cel mai probabil în jurul orei 16.30.

În sferturile de finală la dublu, Simona Halep şi Irina-Camelia Begu vor întâlni perechea Sania Mirza/Iaroslava Şvedova (India/Kazahstan), cap de serie numărul 4, în al treilea meci de pe terenul patru.

Sorana Cirstea si-a asigurat un salt important in clasamentul WTA ca urmare a victoriilor obtinute in turneul de la Madrid, patronat de Ion Tiriac. Calificarea in sferturile de finala ii garanteaza Soranei Cirstea un salt de 16 locuri, pana pe 67.

SORANA CIRSTEA – KRISTINA MLADENOVIC LIVE VIDEO ONLINE DIGISPORT. Daca va trece si de Kristina Mladenovici si se va califica in semifinale, Sorana poate ajunge pana pe locul 53. Anul trecut, Sorana a ajuns pana in sferturile de finala de la Madrid, unde si-a inceput cu adevarat revenirea in elita tenisului. Cea mai buna clasare din cariera jucatoarei din Targoviste este un loc 21.

Sorana Cîrstea a acces pentru al doilea an la rând în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, după victoria în trei seturi obținută în fața japonezei Misaki Doi, scor 7-5, 3-6, 6-1.

„Nu am mai jucat de mult cu o stângace şi m-a deranjat destul de mult serviciul ei tăiat pentru că efectul era invers, însă mă bucur că am reuşit să mă adaptez în timpul meciului, să găsesc o soluţie şi să reuşesc să câştig.

Cred foarte mult că experienţa e importantă şi cred că de la meci la meci, având meciuri în picioare şi având încredere, am mult mai multă ambiţie. Şi până în ultimul moment cred că pot să câştig meciul şi cred că asta contează mult

Va fi un meci greu. Mladenovic joacă foarte bine în ultima vreme, extraordinar de constantă”, a spus Sorana Cîrstea.

Jucătoarea a comentat și condițiile dificile cu care se confruntă jucătoarele la Madrid, despre care spune că le-a făcut față cu brio.

„Au fost condiți grele. În primul rând, vântul a bătut mult mai rău decât se simţea pe margine, vânt, soare, nori, muşte. La un moment dat apăruse şi un nor, credeam că o să plouă, dar acum nu mai contează nimic, putea să fie şi tsunami, mă bucur că am reuşit să câştig”, a declarat Cîrstea, conform TV Digi Sport.