STEAUA – AALBORG 6-0: Raul Rusescu: „Mă simt fotbalist”

18 09. 2014, 21:12

Steaua Bucureşti a surclasat campioana Danemarcei, AaB Aalborg, cu scorul de 6-0 (0-0), joi seara pe ”Arena Naţională” din Capitală, în Grupa J a competiţiei de fotbal Europa League, meci disputat cu porţile închise.

STEAUA AALBORG 6-0 în Europa League

Steaua s-a impus prin golurile marcate de Lucian Sânmărtean (51), Raul Rusescu (59 – penalty, 73), Claudiu Keşeru (61, 65, 72), în condiţiile în care oaspeţii au jucat din minutul 57 în zece oameni.

Raul Rusescu a declarat la finalul meciului cu Aalborg că este foarte bucuros că a revenit la Steaua în cupele europene cu goluri pentru echipa sa de suflet: ” Nu a fost deloc un meci uşor. Sunt fericit că am marcat, îmi era dor să înscriu goluri, deaorece mă simt fotbalist. Am jucat puţin în Spania, vă spun sincer că regret lucrul asta. Îmi pare rău că am jucat fără spectatori, deoarece nu este plăcut să joci pe un stadion de 50.000 de oameni fără spectatori”, a spus Rusescu după meci la Digi Sport.

Claudiu Keşeru a reuşit un hat-trick în partida contra danezilor de la Aalborg în doar 11 minute, fapt cu care nu s-a mai întînlit în cariera sa. Atacantul admite că Arlauskis a fostul omul primei reprize, salvând Steaua de nenumărate ori.

“Nu ştiu dacă am mai reuşit să dau trei goluri în 11 minute, nu mă aşteptam, avînd în vedere evenimentele din prima repriză. Doar datorită lui Arlauskis am reuşit să intrăm cu 0-0 la pauză. Aici nu sunt eroi, fiecare trebuie să-şi facă bine treaba, există un schimb de roluri permanent în această echipă. Am intrat relaxaţi în prima repriză, ei au jucat la turaţie maximă şi ne-au surprins, apoi am dat drumul la motoare şi asta s-a văzut în jocul lor, au lasat-o mai uşor”, a declarat Claudiu Keşeru la sport.ro.