Alexandra Dulgheru şi Irina Begu, ELIMINATE în turul I la US OPEN 2015

Alexandra Dulgheru şi Irina Begu au fost eliminate, marţi, în turul I la US OPEN 2015

01 sept. 2015, 17:36

Alexandra Dulgheru a fost învinsă de Angelique Kerber cu scorul de 6-3, 6-1. Dulgheru a fost aproape să înceapă cu un break, dar a irosit cele două puncte de ghem create pe serviciul adversarei în debutul meciului și Kerber a avut o serie excelentă de cinci jocuri consecutive câștigate. Dulgheru a reușit apoi o revenire, a luat trei ghemuri la rând, dar a ratat din nou două mingi de 4-5 și germanca, a 11-a favorită, a închis setul (39 minute), cu 6-3. Setul secund a fost și mai scurt, Kerber impunându-se cu un sec 6-1 în 27 minute.

Irina Begu, favorită 28 la câştigarea competiţiei, a fost eliminată în primul tur de bielorusa Olga Govortsova, a 68-a jucătoare a lumii, după un meci dramatic, încheiat în tie-break-ul setului decisiv, scor 1-6, 6-0, 6-7(3).  Irina a revenit de la 0-1 la seturi, a avut şansa de a câştiga partida, a ratat o minge de meci, dar s-a recunoscut învinsă după două ore şi 10 minute de la primul serviciu.

Dulgheru şi Begu vor primi câte 39.500 dolari şi câte 10 puncte WTA.