„Asasinul” Aubameyang. Zece şuturi pe poartă, zece goluri. Arsenal a învins-o pe Tottenham după un meci dramatic

Arsenal Londra a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-2, pe Tottenham Hotspur, într-un meci din etapa a 14-a a campionatului Angliei.

02 dec. 2018, 16:30

Derby-ul nordului Londrei a fost unul spectaculos, Arsenal deschizând scorul, după care Tottenham a revenit în avantaj în doar patru minute şi a intrat în avantaj la pauză, scor 2-1. În repriza a doua „tunarii” au înscris de trei ori şi au câştigat cu 4-2. Pe lista marcatorilor şi-a trecut numele şi Pierre Emerick Aubameyang, care a ajuns astfel la 10 goluri marcate din tot atâtea şuturi consecutive pe poartă, performanţă nemaiîntâlnită în Premier League din anul 2007. Aubameyang a ajuns totodată la 23 de goluri marcate pentru Arsenal, în 32 de partide.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Aubameyang ’10 (penalti), ’56, Lacazette ’75 şi Torreira ’77. Pentru Tottenham au înscris Dier ’30 şi Kane ’34 (penalti).

În minutul 85, de la oaspeţi a fost eliminat Vertonghen.

3. Chelsea   14 9 4 1 30:11 31
4. Arsenal   14 9 3 2 32:18 30
5. Tottenham   14 10 0 4 25:15 30