Băsescu, ironizat de Adrian Năstase: Rupe Axa Bucureşti-Londra-Washington? Renunţă el la Marele Licurici?

Fostul premier al României, Adrian Năstase, a postat pe blogul său un text ironic la adresa fostului preşedinte, pe care l-a denumit "Băsescu - despărțirea de Licurici".
Iulian Tudor
10 nov. 2015, 19:59
Băsescu, ironizat de Adrian Năstase: Rupe Axa Bucureşti-Londra-Washington? Renunţă el la Marele Licurici?

Fostul preşedinte Traian Basescu a fost ales pe data de 24 octombrie preşedintele Mişcării Populare, fiind unicul candidat la această funcţie, prilej numai bun pentru Adrian Năstase să îl ia peste picior.

Congresul MP (fost PMP) a oferit cateva surprize:

  • Basescu a candidat singur pentru postul de presedinte si, cu toate astea, a castigat in mod democratic, prin vot deschis si in unanimitate;
  • Partidul a anuntat inceputul unui nou capitol,  renuntând la o litera din numele sau. Se preconizează ca la urmatorul congres sa renunte la incă o litera, partidul urmand sa se numeasca, simplu, P.
  • In noua sa calitate, Basescu a anuntat un program politic ambitios, care se va numi „România mea”. De fapt, nu e nicio noutate – timp de zece ani, Romania nu a fost a lui? Guvern, servicii, procurori, judecători? Acum, pare că România a ajuns „a lor” si, ca atare, programul noii miscări cuprinde un amplu proces de revendicare.

Dar, mai interesant, zilele trecute, Băsescu a declarat : „M-a surprins ambasadorul SUA, nu cred ca a avut mandat de mesaj pentru ceea ce a spus despre manifestatii. A dat mesaj destabilizator, a zis ca oamenii sa stea in piata. Nu le-ajunge Moldova, Ucraina, mai trebuie si Romania destabilizata”, a spus Basescu la B1 TV.

Rupe oare Băsescu Axa Bucuresti-Londra-Washington? Renunta el la Marele Licurici? Incearcă poate să preia electoratul nationalist pentru alegerile de anul viitor? Zece ani, Băsescu nu a mizat decat pe o relatie unilaterală, cu americanii. Sigur că parteneriatul strategic româno-american este important dar Băsescu a folosit factorul american pentru a-si regla conturile cu adversarii interni. In felul acesta a incurajat transformarea unor ambasadori ai SUA in „guvernatori”. Chiar nu ne mai amintim momentele in care ambasadorii Taubman sau Gitenstein se pronuntau in chestiuni de politică internă? In toate acele momente, Băsescu a tăcut, incurajând crearea unui anumit statut pentru unii ambasadori occidentali, statut care incalcă brutal prevederile Conventiei de la Viena privind dreptul diplomatic.

Acum, Băsescu este deranjat de o practică pe care el insusi a acceptat-o si a folosit-o in interes personal.

PS: Oricum, interpretarea textului de la B1 tv , evidentiază un atac foarte dur la adresa americanilor. „Nu le ajunge Moldova, Ucraina, mai trebuie si România destabilizată?”. Deci americanii au destabilizat si Ucraina si Moldova…iar acum se ocupă de destabilizarea României! Intr-adevăr, un atac, al lui Băsescu, de o violentă rară la adresa SUA„, a scris Adrian Năstase pe blog.

DailyBusiness
Controale ANPC pe litoral. Produse expirate, camere murdare și echipamente uzate în hoteluri și restaurante
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
El este românul care apare în prima fotografie din lume făcută sub apă. A fost unul dintre cei mai mari savanți ai țării
Capital.ro
Ne-a părăsit cea mai iubită actriță. Și-a dedicat viața filmelor. A fost apreciată de toată lumea
Playtech.ro
De ce e periculos să ții telefoanele și laptopurile vechi în sertar. Ce soluții ai pentru dispozitivele scoase din uz
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Medicul care l-a resuscitat pe Felix Baumgartner face dezvăluiri halucinante: „Am bănuit când am văzut...”. Detaliul pe care l-a observat instant când a început să-i ofere primul ajutor
Evz.ro
Nu face asta în avion. Creezi mari probleme
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Taxă în România dacă folosești Facebook și Instagram. Cine va achita noul abonament de 40 de lei
StirileBZI
România introduce taxarea digitală pe șosele! Contează cât poluezi și cât conduci
stirilekanald.ro
Plutonierul Andy Gimiga, omul care a salvat vieți timp de peste 25 de ani, a murit: „Te vom onora mereu!”
Horoscopul de Azi, 26 Iulie, cu Cristina Demetrescu. Racii primesc amenzi astrale, Leii devin cea mai puternică zodie