Ce DECIZIE a luat Elena Udrea în legătură cu o nouă candidatură în Parlament

Elena Udrea spune, într-un interviu acordat Digi 24, că politica s-a degradat deşi au venit tineri, care au avut ”apucături capitaliste”, dar au moştenit şi practicile de nepotism de dinainte de 1989. Fostul deputat a anunţat că a luat decizia de a nu candida la alegerile parlamentare din toamnă. 
Iulian Tudor
06 aug. 2016, 06:28
Ce DECIZIE a luat Elena Udrea în legătură cu o nouă candidatură în Parlament

Deputatul Elena Udrea a spus că la alegeri parlamentare din acest an nu va candida pentru un nou mandat.

Întrebată dacă este o decizie definitivă, ea a răspuns: „Mă întrebaţi acum, acum vă spun că nu mai candidez. Nu am stat să analizez mai mult de atât, dar decizia mea acum este să nu candidez”.

Ea susţine că nu neapărat o schimbare de generaţie va aduce o schimbare a modului de a face politică.

„Asta am văzut-o pe pielea noastră de la Revoluţie încoace. Dimpotrivă, mie mi se pare că politica s-a degradat, chiar dacă generaţiile care au venit de-a lungul timpului au fost mai degrabă educate în democraţie. Este un exerciţiu de politică nou, vom vedea dacă va aduce un plus modul de a face politică în ţara asta şi ţării în general pentru că politica este în slujba sau ar trebui să fie în slujba oamenilor”, a adăugat Udrea.

Elena Udrea îşi apără convingerile: „Partea cu religia şi practicarea Fericirii, este dorinţa mea”

Elena Udrea îşi apără realizările de ministru al Dezvoltării, dar şi noile preocupări, ce par îndreptate mai degrabă către spiritualitate. Într-o nouă postare pe Facebook, Elena Udrea afirmă că Gala Bute, pentru care este trimisă în judecată, a fost un succes şi că ceea ce i se întâmplă acum este o „experienţă fabuloasă”.

În ceea ce priveşte degradarea politicii, Elena Udrea a spus că se referă la prestaţia Parlamentului, la modul de promovare a oamenilor în funcţii publice, care nu s-a schimbat deloc, s-au perpetuat fix aceleaşi practici, indiferent ce generaţii au venit.

„Modul în care s-a exercitat şi viziunea asupra exercitării puterii publice, aveau mai mult respect pentru acest lucru cei care se formaseră în politică înainte de 1989. Cei care au venit tineri au venit cu apucături de capitalism, pe de o parte, pe de altă parte fix cu aceleaşi practici de nepotism, pe care le-am moştenit din vremea lui Ceauşescu. Deci a fost o combinaţie mai rea decât ce rămăsese după 1989. Mie nu mi s-a părut că schimbarea de generaţii adaugă lipsa de eficienţă a Parlamentului, degradarea, nu ştiu, a actului guvernamental, până la guvernul de azi, care este o catastrofă. Mie nu mi se pare că am mers spre mai bine”, afirmă udrea. Amănunte pe news.ro. 

Elena Udrea a terminat de plătit leasingul la limuzina de lux, deşi are conturile blocate 

Elena Udrea a terminat de plătit ratele lunare de leasing pentru limuzina de lux. Chiar dacă are conturile blocate de DNA, Udrea a reuşit să achite maşina care a costat-o aproximativ 150.000 de euro, potrivit România TV.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Marius Şumudică anunţă colapsul pentru campioana României. “FCSB va ieşi rapid din cupele europene!”
Capital.ro
Gestul interzis care îl poate costa libertatea pe Călin Georgescu. A fost filmat: E un gest camuflat, transgresiv
Playtech.ro
Temperaturi cum nu am mai avut de ani buni în iarna 2025–2026. Meteorologii spun că ar putea fi cea mai geroasă din ultimul deceniu
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Anunț de ultimă oră pentru elevi! Când se redeschid școlile
Cancan.ro
Modificare în grilă Antena 1: Asia Express, scoasă din grila TV de duminică. Ce se întâmplă cu show-ul prezentat de Irina Fodor
iamsport.ro
Cristi Tănase a spus că Pițurcă e ”mic copil” pe lângă un alt fost antrenor de la FCSB: ”Extraordinar!”
MediaFlux
Avertisment pentru români. Anii care NU se iau în calcul la pensie
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar