LIGA 1. CFR Cluj şi FCSB au făcut egal în Gruia. Ardelenii rămân cu patru puncte în faţa roş-albaştrilor

CFR CLUJ şi STEAUA au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat joi seara în Gruia, în Liga 1. Gazdele au deschis scorul prin Urko Vera, în prima repriză, iar Alibec a egalat după pauză.

21 sept. 2017, 15:17

CFR CLUJ STEAUA 1-1. Liderul a deschis scorul prin Urko Vera (45), din centrarea lui Ciprian Deac, după o ieșire greșită a portarului Florin Niță, iar oaspeții au restabilit egalitatea prin Constantin Budescu (64), care a marcat din pasa lui Dennis Man, la capătul unui contraatac.

În acest derby s-au petrecut două faze controversate: în minutul 8, CFR a marcat prin Urko Vera, dar golul a fost anulat pentru fault în atac la duelul dintre Bryan Nouvier și Romario Benzar, iar în min. 69, ”roș-albaștrii” au cerut penalty la un duel tot între Bryan Nouvier și Romario Benzar.

FCSB, care a avut o ocazie notabilă în prima repriză prin Mihai Bălașa (38), a dominat repriza secundă, în care CFR a preferat să se apere.

Cele mai importante faze ale meciului:

Min. 64 GOOOL FCSB. Budescu marchează la capătul unui contraatac fulger. Mingea a fost repusă în joc de Niţă până la Tămase, care i-a trimis lui Alibec, acesta i-a pasat lui Denis Man, care l-a găsit excelent pe Budescu. Şutul acestuia a lovit bara din stânga lui Arlauskis şi a ricoşat în plasă. CFR Cluj-FCSB 1-1!

Min. 58 Şut Dan Nistor, pe jos, din 18 metri, prinde Niţă.

Min. 45 GOOOL CFR Cluj! Dan Nistor centrează din lovitură liberă, Niţă a ieşit greşit din poartă şi Urko Vera l-a învins cu o lovitură de cap! CFR – Steaua 1-0, acesta este scorul pauzei.

Min. 42 Alibec este al treilea stelist care vede cartonaş galben din partea lui Ovidiu Haţegan.

Min. 39 Bălaşa ratează cea mai importantă ocazie de gol a Stelei! El a reluat cu capul peste poartă, din 5 metri, o centrare din lovitură liberă a lui Budescu.

Min. 33 Bălaşa vede şi el galben, după ce l-a oprit pe Deac  dintr-o acţiune potenţial periculoasă.

Min. 22 Nouvier trece pe lângă deschiderea scorului. Centrarea de ope dreapta a lui Manea este reluată din 6 metri, slab, de Nouvier, iar Florin Niţă prinde balonul.

Min. 15 Prima ocazie a Stelei. Lovitură liberă executată de Budescu, Arlauskis scoate de lângă bară. A fost mai mult o centrare în careul, dar balonul n-a fost atins de nimeni şi a ajuns ţopăind până în preajma porţii gazdelor.

Min. 12 Mihai Pintilii primeşte primul cartonaş galben al meciului şi va lipsi în derby-ul de duminică, contra lui Dinamo.

Min. 8 Gol marcat de CFR Cluj, dar Ovidiu Haţegan anulează reuşita, considerând că la o fază anterioară Nouvier l-a faultat în săritură pe Romario Benzar.

Min. 1 A început partida din Gruia.

Componenţa formaţiilor:

CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Muresan, Camora – Culio, Hoban – Nistor, Deac, Nouvier – Vera.

STEAUA: Niţă – Benzar, Planic, Bălaşa, Morais – Pintilii, Nedelcu – Golofca, Budescu, Tănase – Alibec.

Peste 16.000 de bilete s-au vândut pentru partida CFR CLUJ STEAUA, record de asistenţă pentru ultimii ani.  DIGI SPORT şi DOLCE SPORT transmit, joi, de la ora 21:00, LIVE VIDEO ONLINE STREAM CFR CLUJ STEAUA.

CFR CLUJ STEAUA LIVE TV. Unde vezi LIVE VIDEO ONLINE STREAM CFR CLUJ STEAUA. „Indiferent cine va fi arbitru, Ovidiu Haţegan sau altcineva, sigur va greşi pentru că greşelile fac parte din fotbal. Dar sper să nu greşească decisive. Iar după meci să se vorbească numai şi numai de fotbal şi nu de arbitri, ar fi ideal în opinia mea. Principalii actori să nu fie arbitrii şi conducătorii şi nici antrenorii, să fie numai jucătorii. Asta ar face mai bine fotbalului românesc, să nu vorbim mult despre noi, despre arbitri… Noi nu suntem actorii, actorii sunt jucătorii”, a spus Dan Petrescu înainte de CFR CLUJ STEAUA LIVE VIDEO ONLINE STREAM DIGI SPORT DOLCE SPORT.

CFR CLUJ STEAUA LIVE TV. Unde vezi LIVE VIDEO ONLINE STREAM CFR CLUJ STEAUA. „Are delegări în Europa League şi în Champions League şi e foarte frumos. Dar anul trecut, la meciul decisiv pentru câştigarea campionatului, de la Ovidiu, cu Viitorul, l-a eliminat pe Gabriel Tamaş, corect, după care la 0-0 am avut un penalty evident la Mihai Bălaşa şi nu a fost acordat. Dacă am fi deschis scorul cu siguranţă altul era deznodământul. La Craiova, Ovidiu Haţegan a avut de două ori în 40 de secunde obligaţia să-l elimine pe Bogdan Ţâru de la Viitorul. Nu l-a eliminat. Nimeni nu contestă valoara lui Ovidiu Haţegan, îmi doresc din toată inima să arbitreze corect”, a fost mesajul lui Mihai Stoica înainte de meciul CFR CLUJ – STEAUA.

CFR CLUJ STEAUA LIVE TV. Unde vezi LIVE VIDEO ONLINE STREAM CFR CLUJ STEAUA. Echipele probabile la meciul CFR CLUJ-STEAUA

CFR CLUJ: Arlauskis – Cr. manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Hoban, Culio – Nouvier, Deac, Nistor – Urko Vera.

STEAUA: Niţă – Benzar, Bălaşa, Planic, Momcilovic – Pintilii, Junior Morais – Man, Budescu, Fl. Tănase – Alibec.

CFR CLUJ STEAUA LIVE TV. Unde vezi LIVE VIDEO ONLINE STREAM CFR CLUJ STEAUA. CFR CLUJ STEAUA, cel mai aşteptat meci al toamnei, se joacă, joi, de la ora 21:00, LIVE VIDEO ONLINE STREAM DIGI SPORT DOLCE SPORT. Partida CFR CLUJ – STEAUA contează pentru etapa a 11-a din Liga 1. DIGI SPORT şi DOLCE SPORT transmit LIVE VIDEO ONLINE STREAM CFR CLUJ STEAUA.