Denisa Golgotă, viitoarea stea a gimnasticii româneşti. Argint la sol şi bronz la sărituri, la Campionatele Europene

Denisa Golgotă a cucerit, duminică, medalia de argint în finala de la sol a Campionatelor Europene de la Glasgow. A fost a doua medalie a României şi a Denisei Golgotă la această ediţie a CE, după bronzul de la sărituri.

05 aug. 2018, 16:20

La sol, Denisa Golgotă a fost notată cu 13.600. Medalia de aur i-a revenit franţuzoaicei Melanie de Jesus, cu 13.766, iar bronzul belgiencei Axelle Klinckaert, cu 13.400.

Tot duminică, Denisa Golgotă a câştigat medalia de bronz, în finala probei de sărituri din cadrul Campionatelor Europene de la Glasgow.

Românca a obţinut notele 14.500 şi 13.833, având o medie de 14.166.

Aurul i-a revenit sportivei Boglarka Devai din Ungaria, cu 14.349, urmată de Angelina Melnikova din Rusia, cu 14.233, care a luat argintul.

Denisa Golgotă are 16 ani, ea fiind născută pe 8 martie 2002, în localitatea gorjeană Alimpeşti. La Campionatele Europene de Gimnastică de Juniori din 2016 a câștigat aur la sol, argint la sărituri și bronz cu echipa României. A obținut titlul de cea mai bună sportivă din județul Hunedoara în 2016, fiind legitimată la clubul hunedorean CNS Cetate Deva.