Gigi Becali a depus plângere în cazul deţinutului care s-a sinucis la Rahova: „Închisoarea îţi ia duhul, e tortură”

Gigi Becali a depus, miercuri, o plângere penală pe numele şefului ANP şi a directorului de la penitenciarul Rahova, ca urmare a sinuciderii unui deţinut la închisoarea de la Rahova.
Filip Stan
22 mart. 2017, 11:09
Gigi Becali a depus plângere în cazul deţinutului care s-a sinucis la Rahova:

Gigi Becali a mers, în calitate de reprezentant al unui ONG, la Parchetul General să depună plângere privind un caz de sinucidere în sistemul penitenciar, el vorbind şi despre condiţiile în care şi-a executat pedepasa.

Închisoarea îţi ia duhul, e tortură. Lor nu le convine să ieşi om din puşcărie. Acum sunt mai puternic pentru că mi-au luat duhul, m-au distrus fizic, psihic, mă ţineau închis şi nu-mi dădeau învoirea. Ei distrug omul moral, psihic, îl decapitează. M-au dresat. Încep încet, încet, să redevin om. Îmi ziceau (n.r. permisii)>>. Şi aşa făceam. Pe de altă parte, am auzit că SRI a zis că Becali trebuie să facă puşcărie în condiţii ca lumea. Adică cu dragoste, SRI faţă de mine. Când m-au sancţionat mi-a fost mare frică, mă gândeam ca ei (n.r. reprezentanţii închisorilor) au legături şi cu exteriorul. Când am văzut că am câştigat sancţiunile mi-am dat seama că serviciile nu sunt cu ei, nu au câmpul tactic„, a declarat Gigi Becali.

Citeşte şi Caz cutremurător la Rahova. Un deţinut s-a sinucis după ce nu a fost lăsat la înmormântarea fratelui

Bărbatul s-a sinucis la penitenciarul Rahova, la sfârşitul săptămânii trecute, în spaţiul public fiind vehiculat că motivul care l-a împins la acest gest a fost refuzul conducerii închisorii de a-i permite să asiste la înmormântările soţiei, copilului şi fratelui său. ANP a informat, marţi, fiul şi soţia deţinutului muriseră în 2014, bărbatul neavând permisiunea de a merge la înmormântarea fratului întrucât nu a depus toate documentele pentru obţinerea permisiei. În acest caz au fost sesizate organele de cercetare penală şi s-a autosesizat Avocatul Poporului.

George Becali a avut de executat o pedeapsă de trei ani şi şase luni, după ce a fost condamnat, în 20 mai 2013, la trei ani de închisoare în dosarul schimbului de terenuri cu Ministerul Apărării şi a primit ulterior un spor de şase luni, după alte două condamnări, în dosarul „Valiza” şi în cel al sechestrării celor care i-au furat maşina. Becali a fost eliberat după aproape doi ani de detenţie.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Ce a făcut Gigi Becali când un livrator Glovo s-a apropiat de el pe o stradă din București. Gestul cu care a uimit mai multă lume
Capital.ro
Proprietarii de apartament nu au acest drept. Regulă privind ședințele adunării generale de la bloc: Dezbaterea se încheie aici
Playtech.ro
Camera în care trebuie montat termostatul centralei termice. Nu contează temperatura, ci un alt detaliu
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și cei doi copii ai săi, implicați într-un eveniment rutier îngrozitor pe DN6. Mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume