Grigor Dimitrov a câştigat TURNEUL CAMPIONILOR 2017 după o finală cu David Goffin, scor 7-5, 4-6, 6-3

TURNEUL CAMPIONILOR 2017. Grigor Dimitrov s-a impus, duminică, în finala TURNEUL CAMPIONILOR 2017, în trei seturi, scor 7-5, 4-6, 6-3 cu belgianul David Goffin (7 ATP), 7-5, 4-6, 6-3.

19 nov. 2017, 20:55

TURNEUL CAMPIONILOR 2017 Finala a debutat cu o serie de trei break-uri consecutive, două dintre ele câștigate de Goffin, dar bulgarul a revenit pe parcursul setului și a restabilit echilibrul. Pe final, belgianul a salvat patru mingi de set, dar Dimitrov a fructificat-o pe cea de-a cincea și a câștigat primul act după o oră de joc.

TURNEUL CAMPIONILOR 2017 Goffin a fost mai sigur pe propriul serviciu în setul secund, iar la scorul de 3-3 a reușit break-ul prin care a trimis meciul în decisiv.

TURNEUL CAMPIONILOR 2017 Actul al treilea a început cu un game maraton în care Dimitrov a salvat patru mingi de break înainte de a-și câștiga serviciul. Bulgarul a făcut break la 3-2 și a avut trei mingi de meci pe serviciul belgianului, dar Goffin a rezistat eroic, susținut și de suporterii londonezi.

TURNEUL CAMPIONILOR 2017 Dimitrov s-a impus în cele din urmă la finalul unui punct câștigat printr-o greșeală a adversarului, care a trimis mingea în fileu.