Începe vacanţa de 1 Mai. Hotelurile deschise în Mamaia sunt rezervate aproape 100%

Litoralul românesc, staţiunile din Bulgaria şi grătarul la pădure sunt vedetele minivacanţei de 1 Mai, spun oficialii patronatelor şi ai touroperatorilor consultaţi de News.ro. Tarifele sunt uşor mai mici faţă de cele practicate de Paşte, iar majoritatea turiştilor vor petrece timp de patru zile în această minivacanţă, de vineri până luni inclusiv, de 1 Mai.
Iulian Tudor
28 apr. 2017, 05:05
Începe vacanţa de 1 Mai. Hotelurile deschise în Mamaia sunt rezervate aproape 100%

Peste 12.000 de turişti sunt aşteptaţi în Mamaia, locurile de cazare fiind rezervate aproape integral. Locurile scoase la ofertă sunt însă cu 60% mai puţine faţă de anul 2015.

”Litoralul românesc rămâne vedeta de 1 Mai. Tradiţia face ca turiştii să se ducă la mare după câteva luni de frig. Deschiderea oficială şi legală a sezonului e pe 1 Mai. Nu putem face însă o comparaţie cu anul 2016, pentru că atunci am avut o vacanţă prelungită, Paştele fiind legat de 1 Mai. Faţă de anul 2015, constat cu surprindere că sunt mult mai puţine locuri de cazare pregătite pentru 1 mai. Sunt cu 60% mai puţine locuri de cazare ofertate faţă de 2015, şi asta în ciuda faptului că au apărut unităţi noi de cazare”, a declarat pentru News.ro Dragoş Răducan, prim vicepreşedinte executiv al Federaţiei Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR).

El afirmă că există probabil hoteluri care fie nu se deschid, fie nu s-au promovat pe internet. Aşa cum era de aşteptat, cei mai mulţi turişti sunt aşteptaţi în Mamaia.

”În Mamaia, hotelurile au rezervări pentru aproape 100% din capacitate. Dar sigur se vor gasi locuri şi în ultimul moment. Avem 12.000 de locuri pregătite din totalul de 23.000 de locuri clasificate. Din păcate, în sudul litoralului, turiştii nu coboară în staţiuni, ci se duc direct în Vama Veche, care va fi celalalt pol al distracţiei de 1 Mai”, adaugă oficialul FPTR.

Tarifele pe litoral sunt mai mici decât de Paşte, afirmă el.

”Pe litoral, tarifele pornesc de la 30 lei pentru o noapte de cazare până la 250-300 lei pe noapte. În Vama Veche sunt 2.500 de locuri clasificate şi probabil mai sunt încă 1.500 neclasificate. Dar vor ajunge în jur de 10.000 oameni, că sunt atât cei care sunt cazaţi acolo, dar şi cei care pleacă din alte zone”, spune reprezentantul patronatului.

Alte destinaţii căutate în ţară sunt Valea Prahovei şi Bran-Moeciu, dar şi staţiunile balneare.

”În zona rurală, cazarea costă între 40-70 lei de persoană, iar la munte 80-100 lei de persoană. Iar la Spa, este puţin mai ieftin decât la munte. La Mamaia însă cheltuiala va creşte, pentru că se merge şi în cluburi, unde cheltuiala e de nemăsurat”, spune Răducan.

De asemenea, câteva mii de români vor merge în Bulgaria, pentru că sunt atraşi de condiţiile oferite, iar acolo hotelurile au fost deschise mai devreme decât pe litoralul românesc, deoarece permite vremea.

”Majoritatea turiştilor pleacă de vineri până luni, se duc în general la mare, este o tradiţie. Cazarea poate costa de la 100 de lei de persoană pe noapte, cu mic dejun. Câteva mii de români merg de 1 Mai în Bulgaria, mai ales în staţiunile Nisipurile de Aur şi în Sunny Beach. În ceea  ce priveşte tarifele, la un hotel de patru stele cu all inclusive costă 27 de euro de persoană”, a declarat, pentru News.ro, Dan Anghelescu, proprietarul agenţiei La Piovra Turista şi membru în boardul Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism (ANAT).

Multe hoteluri din Bulgaria au făcut reduceri de 25% pentru cazările de minimum trei nopţi, au piscine, iar staţiunile sunt pregătite să primească turişti, spune el.

”1 Mai este foarte bun pentru hotelieri, pentru că văd ce probleme au la deschiderea sezonului. Iarna fac reparaţii, zugrăvesc. Au crescut şi vânzările de city-break-uri, oamenii se duc în diferite colţuri ale Europei. Dar turiştii preferă în continuare marea, muntele s-a vândut mai puţin. Destinaţiile mai îndepărtate nu prea au mai avut succes, nici Antalya. Succes va avea şi grătarul la pădure, aproape de casă, ca în fiecare an”, precizează Anghelescu.

În ceea ce priveşte tarifele, în Delta Dunării, de exemplu, trei nopţi de cazare la un hotel de trei stele, cu mic dejun, costă 500 de lei de persoană, în timp ce la Băile Felix, trei nopţi de cazare cu mic dejun, la hotel de patru stele cu Spa, costă 600 lei, spun oficialii Christian Tour, una din cele mai mari agenţii de turism din ţară.

”În Bulgaria, pachetul de trei nopţi la trei stele cu mic dejun, transport cu autocarul, costă 250-300 euro. În Grecia, în insulele Corfu sau Zakynthos, pachetul porneşte de la 99 euro cazare şapte nopţi în vilă de trei stele. Transportul cu autocarul este 55 euro dus-întors”, a declarat, pentru News.ro, Marius Berca, director operaţional Christian Tour.

Pachetele în marile capitale europene depăşesc însă 200 de euro.

”La Praga, pachetul porneşte de la 199 euro, pentru trei nopţi de cazare la un hotel de trei stele, cu mic dejun şi transport cu avionul. Acelaşi pachet pentru Roma costă 252 euro de persoană, în timp ce pentru Paris depăşeşte 540 euro. În Barcelona, aceleaşi servicii, dar la un hotel de patru stele, costă 350 euro”, adaugă Berca.

DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Construcția teribilă solicitată de Nicolae Ceaușescu în care s-au investit 1.000.000.000 de dolari. Reducea cu mai bine de 100 km distanța dintre București și Sibiu și trenurile circulau cu 120 km/h. Era plin de viaducte și tuneluri pe traseu
Capital.ro
Adio, maestre! Am pierdut actorul cel mai iubit. Ne făcea pe toți să râdem. A fost un munte de talent și bunătate
Playtech.ro
Orașe din Italia unde viața e mai ieftină decât în România. Ce locuri preferă românii care se mută la pensie
DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Adevarul
„Au reușit să avarieze grav bijuteria coroanei”. Savanții israelieni deplâng spulberarea muncii de o viață după un atac al Iranului
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Cât câștigă un bucătar la împinge tava. Suma e surprinzătoare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Cutremur în Iran! Ce magnitudine a avut seismul și care sunt orașele afectate
Cancan.ro
BREAKING | Georgeta Bobar, soția fostului viceprimar din Petrila, s-a sinucis 😢
Playsport.ro
Piedone a descins și la pompele funebre, ce a descoperit. „A pus mortul, a pus și...
Capital.ro
Gheorghe Dincă a recunoscut. Monstrul din Caracal a spus tot adevărul: Nu mă mai interesează
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Complex nuclear atacat! Risc în întreaga lume de contaminare radioactivă
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații