Irina Begu, a doua româncă victorioasă la Roma. S-a calificat în turul secund

Irina Begu s-a calificat în runda a doua a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.428.490 dolari, marţi, după ce a întrecut-o pe poloneza Urszula Radwanska în trei seturi, cu 4-6, 6-2, 6-1.

12 mai 2015, 14:17

Irina Begu (24 ani), numărul 31 mondial, a obţinut victoria după o oră şi 51 minute în fața unei adversare de aceeaşi vârstă, dar aflată pe locul 109 în lume.

Irina conduce acum cu 2-1 în meciurile directe cu sora mai mică a mai cunoscutei Agnieszka Radwanska (13 WTA), după ce Begu s-a impus cu 6-3, 6-3 în semifinale la Taşkent, în 2012, iar Urszula a învins-o în 2013 în primul tur la US Open, cu 6-1, 6-3.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 11.710 euro şi 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe germanca Angelique Kerber, favorită nr. 9, care a trecut în primul tur de Alize Cornet cu 6-2, 6-3.

Citeşte şi Alexandra Dulgheru s-a CALIFICAT în turul doi la Roma

Irina Begu şi Kerber (27 ani) s-au confruntat până acum de trei ori: Kerber a învins în primul meci, în 2013, în turul al doilea la Indian Wells, cu 6-3, 6-2, Irina s-a impus în primul anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 0-6, 6-1, dar Kerber a câștigat la Charleston, cu 7-6 (3), 7-6 (4) în sferturi.

Citeşte şi SIMONA HALEP şi-a aflat prima adversară la Roma. Oponentă din Top 50 pentru Halep