Kenyanul Hosea Kipkemboi şi etiopiana Almaz Gelana Erba au câştigat Maratonul Bucureşti

Atletul kenyan Hosea Kipkemboi şi etiopiana Almaz Gelana Erba au câştigat, duminică, ediţia a 11-a a Maratonului Internaţional Bucureşti, eveniment la care au participat circa 19.000 de persoane. Bogdan Păcurar (foto) ne-a reprezentat cu succes.

14 oct. 2018, 12:22

Kipkemboi a fost înregistrat cu timpul de 2 h 11 min 32 sec pe distanţa clasică de 42,195 km, un nou record al cursei (vechea performanţă aparţinea, din 2017, compatriotului său Duncan Cheruiyot Koech – 2 h 13 min 12 sec). Pe locul secund s-a clasat un alt kenyan, Joel Kipkogei Kimutai, 2 h 11 min 59 sec, podiumul fiind completat de etiopianul Kaleb Kashebo, 2 h 13 min 22 sec. Primul român care a încheiat cursa a fost Sorin Mîneran (CSU Arad), pe 9, cu timpul de 2 h 27 min 51 sec.

La feminin, victoria a revenit, ca şi anul trecut, etiopienei Almaz Gelana Erba, cu timpul de 2 h 41 min 29 sec. Podiumul a fost completat de două românce, Adela Paulina Bălţoi (CS Pandurii Târgu Jiu), 2 h 50 min 06 sec, şi Nicoleta Ciortan (CSM Danubiu Tulce), 2 h 57 min 56 sec.

La semimaraton s-a impus moldoveanul Maxim Răileanu, cu timpul de 1 h 06 min 34 sec, urmat în clasament de românul Marius Buşcă, 1 h 09 min 32 sec, şi de italianul de origine română Emanuel Daniel Gherguţ, 1 h 11 min 32 sec.

În proba similară feminină, podiumul a fost integral românesc, Maria Magdalena Velişcu pe primul loc, în 1 h 26 min 44 sec, urmată de Raluca Teodorescu, 1 h 33 min 48 sec, şi Loredana Andreea Stoian, 1 h 34 min 29 sec.

Adriana Nelson a câştigat cursa de 10 km, în 34 min 43 sec, urmată de alte românce, Oana Diana Miruna Ivăncescu, 38 min 35 sec, şi Maria Cristea, 40 min 33 sec.

La masculin a ieşit învingător Nicolae Soare, în 30 min 15 sec, urmat de Alexandru Corneschi, 32 min 03 sec, şi Attila Daniel, 32 min 48 sec.

La 10 km în scaun rulant, Ilie Stefirta (R. Moldova) s-a impus la masculin (21 min 55 sec), iar românca Florentina Hrişcu la feminin (43 min 19 sec).