LIVERPOOL – PSG 3-2: Spectacol în meciul serii din Champions League

Liverpool a învins PSG cu 3-2, în Liga Campionilor. Golul victoriei a fost marcat de Firmino, în minutul 90+2.

18 sept. 2018, 13:32

Echipa Liverpool a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (2-1), formaţia PSG, în etapa I a Grupei C a Ligii Campionilor. Englezii au condus cu 2-0, în minutul 36, dar au fost egalaţi în minutul 83. Firmino, intrat pe teren în minutul 72, a adus victoria gazdelor, în prelungirile meciului.

Rezultatele înregistrate, marţi, în prima zi a fazei grupelor Ligii Campionilor sunt următoarele:

Grupa A: FC Bruges – Borussia Dortmund, scor 0-1 (0-0);

A marcat: Pulisic ’85

Grupa A: AS Monaco – Atletico Madrid, 1-2 (1-2);

Au marcat: Grandsir ’18 / Diego Costa ’31, Gimenez ’45+1

Grupa B: FC Barcelona – PSV Eindhoven 4-0 (1-0);

– În minutul 79, Umtiti (FC Barcelona) a fost eliminat.

Au marcat: Messi ’31, ’77, ’87, Dembele ’74

Grupa B: Inter Milano – Tottenham  2-1 (0-0);

Au marcat: Icardi ’85, Vecino ’90+2 / Eriksen ’53

Grupa C: Steaua Roşie Belgrad – Napoli, 0-0;

Grupa C: Liverpool – PSG, 3-2 (2-1);

Au marcat: Sturridge ’30, Milner ’36 (p), Firmino ’90+2 / Meunier ’40, Mbappe ’83

Grupa D: Galatasaray – Lokomotiv Moscova, 3-0 (1-0);

Au marcat: Rodrigues ‘9, Derdiyok ’67, Inan ’90+4 (p)

– În minutul 87, Ndiaye (Galatasaray) a fost eliminat.

Grupa D: Schalke 04 – FC Porto, 1-1 (0-0);

Au Marcat: Embolo ’64 / Otavio ’75 (p)

– În minutul 13, Telles (Porto) a ratat un penalti.

Partida de marţi seară va reprezenta prima întâlnire dintre Liverpool şi Paris Saint-Germain în cupele europene. Gruparea engleză este neînvinsă în ultimele 16 meciuri europene disputate pe Anfield – 11 victorii şi cinci remize. În schimb, Paris Saint-Germain a înregistrat trei remize în ultimele trei deplasări în Anglia, în cupele europene.

Liverpool şi PSG, victorii pe linie în acest sezon

Cele două echipe nu au făcut nici măcar un pas greşit în acest sezon. Liverpool a câştigat toate cele cinci partide jucate în Premier League. La rândul ei, Paris Saint-Germain a început sezonul printr-o victorie entuziasmantă contra vicecampioanei AS Monaco, scor 4-0, în Supercupa Franţei, apoi a legat cinci victorii în Ligue 1. 21 de goluri a marcat campioana Franţei în acest sezon, cu zece mai mult decât Liverpool.

Echipele probabile:

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson – Milner, Henderson, Keita – Salah, Firmino, Mane

PSG: Areola – Meunier, Silva, Marquinhos, Bernat – Verratti, Diarra, Rabiot – Mbappe, Cavani, Neymar

Pe teren vor fi două dintre cele mai bune triplete ale momentului: Mane – Firmino – Salah la Liverpool, Neymar – Cavani – Mbappe la PSG. Lovit la ochi în ultima etapă de campionat, contra lui Tottenham, Firmino şi-a revenit şi poate intra pe teren. De partea cealaltă, Neymar a fost odihnit în ultima etapă de campionat şi e pregătit sută la sută.

În fine, e şi o dispută între doi antrenori germani cu trasee similare: Thomas Tuchel (45 de ani) a mers pe urmele lui Jurgen Klopp (51 de ani) în Bundesliga, ambii pregătindu-le pe Mainz şi pe Borussia Dortmund înainte de a ieşi în afara Germaniei.

Componența grupelor, programul complet și rezultatele din UEFA Champions League, sezonul 2018-2019.