Liviu Dragnea, despre candidatura lui Daniel Savu: „Eu am luat în GLUMĂ declaraţia lui”

Senatorul Daniel Savu şi-a anunţat, vineri, la conferinţa judeţeană a PSD Prahova, candidatura la şefia partidului. Liviu Dragnea, care nu şi-a anunţat încă oficial decizai privind intrarea în cursă, a spus că va fi într-o "competiţie serioasă" cu Savu. Ulterior, Dragnea le-a spus jurnaliştilor că a vorbit "în glumă" pentru că a luat "în glumă" anunţul acestuia.
Ionela Marcu
18 sept. 2015, 16:41
Liviu Dragnea, despre candidatura lui Daniel Savu:

Fostul preşedinte interimar al PSD Prahova senatorul Daniel Savu a anunţat, în discursul susţinut la conferinţa de alegeri a PSD Prahova, că va candida pentru funcţia de preşedinte al PSD. Savu este primul dintre membrii PSD care anunţă oficial că va candida pentru şefia formaţiunii.

Prezent la conferinţa de alegeri a PSD Prahova, preşedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a spus că se va „confrunta” cu Savu.

„Nu o să vă ţin mai mult pentru că este târziu şi o să-mi permit să vorbesc la Congres, o să fiu într-o competiţie serioasă cu domnul Daniel Savu, dar vreau să vă asigur de tot sprijinul conducerii centrale”, le-a spus Dragnea social-democraţilor de la Prahova. citat de Mediafax.

Ulterior, întrebat de jurnalişti dacă prin această afirmaţie îşi anunţă oficial candidatura la preşedinţia PSD, Liviu Dragnea a spus că a luat drept o glumă anunţul lui Daniel Savu şi, la rândul său, a glumit şi el.

Eu am luat în glumă declaraţia lui, în glumă am vorbit şi eu. Şi totuşi, să nu dăm foarte multă importanţă unor glumiţe. (…). Eu nu-mi permit să mă joc cu anunţul meu, poate alţii îşi permit, eu nu”, a spus Dragnea.

Biroul Permanent Naţional (BPN) al PSD a propus organizarea Congresului partidului în 11 octombrie.

Preşedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, declara, joi seară, că va anunţa în aproximativ o săptămână dacă va candida la preşedinţia PSD.

„În momentul în care eu o să am convingerea că pot să determin ca partidul să ajungă în acea poziţie în care să devină un partid foarte bun, un partid care să fie perceput din ce în ce mai bine de populaţie, atunci eu voi lua decizia să cer votul de încredere al întregului partid”, a spus Dragnea, la B1Tv, adăugând că va lua această decizie probabil până pe 27 septembrie.

Daniel Savu este senator din 2007. În perioada 2005-2008, a fost vicepreşedinte al PSD Prahova, iar în 2010 a fost prim-vicepreşedinte al organizaţiei.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Câți bani primește pe lună Sandra Izbașa de la statul român. Campioana olimpică prezentă la Power Couple încasează o sumă foarte bună
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Ce salariu are o asistentă medicală în 2026: sumele în funcţie de experienţă şi studii
Adevarul
Unde s-ar ascunde, de fapt, Abdullah Ataș — milionarul care a omorât un polițist și a evadat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
ȘOCANT: antrenorul român demis de 4 echipe în ultimii 4 ani, așteptat în locul lui Lucescu la națională! Stupoare în studio: ”Cum să vină el?!”
MediaFlux
Amenzi de mii de lei dacă lași aceste obiecte pe palier, la bloc. Legea este clară
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil