Mike Tyson a făcut show la Parlament. Îmbrânceli şi înjurături pe holurile Senatului VIDEO

Politica este neplăcută, a declarat miercuri fostul campion mondial Mike Tyson, pe parcursul vizitei sale la Palatul Parlamentului, unde a fost primit de un grup de senatori printre care şi fostul tenisman Ilie Năstase şi liberalul Ben-Oni Ardelean.
Alina Costache
05 oct. 2016, 12:55
Mike Tyson a făcut show la Parlament. Îmbrânceli şi înjurături pe holurile Senatului VIDEO

Vizita a început la Senat, unde pugilistul a avut parte de o primire oficială făcută de un grup de senatori care în aşteptarea sa au căzut de acord asupra faptului că Tyson este un exemplu de reintegrare în societatea americană şi că liderul Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, prin declaraţia sa cum că invitaţia adresată fostului campion nu face cinste Legislativului, contestă unui condamnat dreptul de a se reintegra după ispăşirea pedepsei.

 

Tyson s-a declarat impresionat de clădirea Palatului Parlamentului, despre care a spus că este ”uimitoare”. El a afirmat însă că ”politica este neplăcută” şi a refuzat să confirme dacă îl susţine pe Donald Trump în cursa pentru alegerile prezidenţiale din SUA.

Pugilistul a fost escortat de gărzi de corp şi a grăbit pasul pentru a se îndepărta de reporterii care l-au însoţit pe parcursul vizitei care nu a fost lipsită de situaţii neprevăzute. Nu de puţine ori Tyson a fost direcţionat greşit, iar membri din staff-ul său şi-au manifestat indignarea folosind un limbaj licenţios. 

Fostul campion mondial a avut un moment de rătăcire la Senat chiar în holul care dă spre cabinetul preşedintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu. ”Mike, Mike!”, l-a strigat unul dintre organizatori, încercând să îl îndrepte în direcţia opusă pentru a urma traseul care i-ar fi permis pugilistului să viziteze şi Camera Deputaţilor.

Tyson nu a putut vizita sala de plen a Senatului pentru că era închisă, însă a avut acces în sala de plen a Camerei Deputaţilor şi a aruncat o privire şi în una dintre sălile incluse în traseul de vizitare al Camerei Deputaţilor, sala Nicolae Titulescu.

În încercarea de a-i oferi lui Tyson intimitate, gărzile de corp au îmbrâncit reporterii şi au încercat să le blocheze accesul în mai multe puncte. Vizita s-a sfârşit la Camera Deputaţilor, pe care Tyson a părăsit-o ”pe furiş”, departe de reporterii care îl aşteptau.

Nicolae Cristescu l-a însoţit pe Mike Tyson în timpul vizitei şi a apreciat, la final, că ”organizarea a fost un succes”. Cât priveşte problemele penale ale fostului campion mondial, Cristescu a afirmat că ”până la urmă nu ne interesează, sunt problemele lui şi chiar nu ne interesează”.

Mike Tyson a fost acuzat că a violat o tânără şi a fost condamnat la 6 ani de închisoare cu executare, executând doar trei.

Călin Popescu Tăriceanu a declarat, marţi, că invitaţia care i-a fost adresată fostului campion nu este „onorantă pentru instituţia Parlamentului” şi că „îi pare rău” de această situaţie.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Prime record în perioada de criză a statului. Ce sume a plătit ASF, ANRE sau ANCOM, autoritățile cu cele mai mari salarii
Capital.ro
Călin Georgescu și soția sa au primit interdicție. Cristela Georgescu a răbufnit public: Noi nu avem voie. Oamenii nu știu ce e în sala de judecată
Playtech.ro
Traseul complet al ciclonului Barbara: „Se mișcă rapid, dar intensitatea e neobișnuită”, avertizează ANM
Adevarul
Fiii lui Putin și ai fostei gimnaste Alina Kabaeva trăiesc „sub acoperire”. Presa le-a dezvăluit numele și fotografiile
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
UPDATE Şcolile din Capitală vor fi închise pe 8 octombrie, din cauza ciclonului. În ce alte județe s-a anunțat suspendarea cursurilor
Cancan.ro
Gestul intim dintre Dan Alexa și Alina Pușcău, de la Asia Express 2025. Ce s-a întâmplat noaptea, de fapt, între cei doi
iamsport.ro
Decizia regretată de Dorinel Munteanu ”din prima zi”: ”Eram bulversat!”
MediaFlux
Alertă meteo de ultimă oră! Vremea face ravagii
stirilekanald.ro
„Un gest criminal!” Mama Andreei Cuciuc face acuzații grave. E convinsă că moartea fetei nu a fost întâmplătoare: „O clipă de neatenție și viața ei s-a sfârșit”
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar