Performanţă extraordinară pentru înotul românesc. Robert Glinţă este vicecampion european la 50 metri spate

Robert Glinţă a câştigat, sâmbătă, medalia de argint în proba de 50 de metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie, la Glasgow.

04 aug. 2018, 17:23

Robert Glinţă a fost cronometrat cu timpul 24.55. Medalia de aur a fost obţinută de rusul Kliment Kolesnikov,care cu această ocazie a doborât recordul mondial al probei, cu timpul 24.00 secunde. Pe locul trei s-a clasat irlandezul Shane Ryan, cu timpul 24.64.

Glinţă (21 ani) impresionase la Glasgow încă de vineri, când a doborât de două ori recordul naţional în proba de 50 de metri spate. În serii a înregistrat un timp de 24,59 secunde, iar în semifinale şi-a îmbunătăţit timpul la 24,12 secunde.

Robert Glinţă va concura, duminică, şi în proba de 100 m spate, la care participă şi Andrei Mircea Anghel.

Anul trecut, Robert Glinţă a obţinut medalia de bronz la 100 m spate, la Campionatele Europene în bazin scurt.