Record de turişti străini în Bulgaria. În 12 luni, numărul acestora a depăşit populaţia ţării

În perioada februarie 2016 - ianuarie 2017, aproximativ opt milioane de turiști străini au vizitat Bulgaria, a declarat marți ministrul Turismului, Nikolina Angelkova.
Iulian Tudor
10 ian. 2017, 12:43
Record de turişti străini în Bulgaria. În 12 luni, numărul acestora a depăşit populaţia ţării

Cifra de opt milioane confirmă estimările precedente conform cărora numărul de turiști străini va depăși populația țării în perioada februarie 2016 — ianuarie 2017. Conform datelor oficiale, la sfârșitul anului trecut Bulgaria avea o populație de 7,15 milioane de persoane. În fiecare lună din 2016 s-a înregistrat o creștere fără precedent a numărului de vizitatori străini în Bulgaria, iar în cele mai aglomerate luni din timpul sezonului de vacanță au fost 5,5 milioane de turiști străini, a afirmat Angelkova.

Cele mai recente date arată că 400.000 de cetățeni străini au petrecut sărbătorile de Crăciun și Anul Nou în Bulgaria, numărul turiștilor care au vizitat țara în această iarnă fiind cu 5-7% mai ridicat decât în anul precedent, a adăugat ministrul Turismului.

Ministrul a anunțat că va efectua o vizită în Rusia pentru a prezenta ofertele turistice din Bulgaria. Autoritățile de la Sofia sunt îngrijorate că tensiunile dintre UE și Rusia și criza din Ucraina ar putea duce la o scădere a numărului de turiști ruși în Bulgaria. Pe de altă parte, sectorul turistic bulgar ar urma să beneficieze de turbulențele din state ca Turcia și Tunisia.

Luna trecută, Angelkova a afirmat că se așteaptă la o creștere de 30-40% a numărului de vizitatori străini în vara acestui an, în special din Germania, Polonia, Cehia, Marea Britanie, România și Rusia.

Facem eforturi pentru a recâștiga încrederea turiștilor ruși și vom continua să fim în topul celor trei destinații preferate în sezonul turistic de vară„, a afirmat Nikolina Angelkova.

Conform datelor Ministerului bulgar de Turism, în ultimii ani, numărul turiștilor români în Bulgaria a ajuns la un milion pe an, în timp ce numărul bulgarilor care au vizitat România este de aproximativ 300.000 pe an.

DailyBusiness
Cum să ții praful departe vara. Metoda care va menține casa curată și aerisită
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
Domnitorul român de care puțini își mai aduc aminte. A fost numit de turci să conducă Moldova, era nepotul lui Ștefan cel Mare, a sfârșit ucis în somn de boierii nemulțumiți
Capital.ro
Condusul interzis pentru șoferii pensionari. Se va face voluntar. Statul îi trimite la autobuz
Playtech.ro
Cum păstrezi pepenele tăiat proaspăt mai mult timp. Trucul care îl menține zemos aproape o săptămână
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Imagini exclusive cu Jennifer Lopez în România: Diva a avut parte de un incident la intrarea în hotel! Cum a fost surprinsă artista
Evz.ro
Orașul invizibil, desprins parcă de pe altă planetă. Oamenii trăiesc sub pământ
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Război Rusia-NATO în 2027. Avertismentul Poloniei a trezit Europa: Rusia va fi pregătită!
StirileBZI
România introduce taxarea digitală pe șosele! Contează cât poluezi și cât conduci
stirilekanald.ro
VIDEO Imagini fabuloase cu Jennifer Lopez la București: Cântăreața, blocată în ușile rotative la hotel
Românii peste 45 de ani care nu lucrează vor primi un ajutor de la stat pentru a ieși la pensie