SIMONA HALEP-KAROLINA PLISKOVA 7-6, 4-6, 2-6 în Fed Cup. LIVE VIDEO meciul al doilea

În primul meci al zilei, Simona Halep, locul 3 WTA, a pierdut meciul cu Karolina Pliskova, locul 13 WTA, scor 7-6(4), 4-6, 2-6.

05 feb. 2016, 21:42

UPDATE: România este condusă cu 1-0 de Cehia, într-un meci care contează pentru sferturile Grupei Mondiale. Simona Halep (3 WTA) a pierdut primul meci cu Karolina Pliskova (13 WTA) în Sala Polivalentă din Cluj, scor 7-6(4), 4-6, 2-6.În a doua partidă a zilei, după ora 16:00, vor juca Monica Niculescu (37 WTA) şi Petra Kvitova (9 WTA)

Click aici pentru a vedea meciul al doilea

Simona are avantaj clar în meciurile cu Pliskova, a 13-a jucătoare a lumii. 3-0 este scorul confruntărilor directe, ultima victorie fiind consemnată la începutul acestui an, în sferturile de finală ale turneului de la Sydney, scor 6-4, 7-5 pentru Halep. Şi celellalte două confruntări au avut loc relativ recent, în 2015, în finala de la Dubai (6-4, 7-6) şi în optimi la Indian Wells (6-4, 6-4).

Sper să fac un meci bun şi să câştig. E presiune, dar îmi place. Am făcut antrenamente bune, sunt pregătită, sănătoasă. Nu sunt robot, mai am câteodată probleme de sănătate. Am făcut eforturi să revin cât mai repede. La Cluj e superb, e prima dată când sunt aici. Suprafaţa e destul de lentă, dar este bună şi poţi câştiga dacă ai încredere şi lupţi. Cehia are un avantaj având această experienţă mare la Fed Cup. Pe Pliskova o ştiu foarte bine, e puternică şi cu un serviciu bun„, a spus Simona Halep, înaintea debutului în Grupa Mondială a Fed Cup.

SIMONA HALEP-KAROLINA PLISKOVA LIVE VIDEO DOLCE SPORT. Meciul Halep-Pliskova va începe la ora 13.00 şi va fi urmat de întâlnirea Monica Niculescu-Petra Kvitova.