Simona Halep şi-a aflat adversara din sferturi, de la Stutgart. Joi, Simona a fost eliminată din proba de dublu

Anastasia Sevastova din Letonia, locul 26 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 7-5, într-o oră şi 22 de minute, pe britanica Johanna Konta, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart, unde o va întâlni pe Simona Halep.

27 apr. 2017, 14:39

Anastasia Sevastova şi Simona Halep au jucat în 2016 finala turneului de la Bucureşti, românca impunându-se cu 6-0, 6-0. Ca scor general, Sevastova are 3-2 în întâlnirile cu Halep, dar cele patru partide disputate înaintea finalei de anul trecut de la Bucharest Open au avut loc între 2009 şi 2011.

Meciul Simona Halep – Anastasija Sevastova de la Stuttgart va avea loc vineri.

Joi după-amiază, tot la Stuttgart, perechea Simona Halep/Alicja Rosolska (România/Polonia) a fost eliminată de cuplul Andrea Hlavackova/Samantha Stosur (Cehia/Australia), scor 6-4, 6-4, în sferturile de finală ale probei de dublu.