Simona Halep – Tsvetana Pironkova 6-7, 2-1. Meci suspendat din cauza ploii. Se reia JOI

Simona Halep - Tsvetana Pironkova. Meciul Simonei Halep din optimile de finală de la Eastbourne împotriva Tsvetanei Pironkova (29 de ani, 149 WTA) a fost oprit în setul doi din cauza ploii și se va relua joi, la o oră ce va fi anunțată ulterior.
Filip Stan
28 iun. 2017, 14:32
Simona Halep - Tsvetana Pironkova 6-7, 2-1. Meci suspendat din cauza ploii. Se reia JOI

Simona Halep – Tsvetana Pironkova. Organizatorii au anunțat oficial că meciurile de astăzi nu se vor mai disputa și se vor relua joi dimineață.Partida care începuse la 17:52 a fost întreruptă în jurul orei 19:00. Scorul era Halep – Pironkova 6-7, 1-2.

Halep – Pironkova 6-7, Simona a ratat şapte mingi de set

Halep (25 de ani) şi Pironkova (Bulgaria, 29 ani, locul 149 WTA) s-au înfruntat o singură dată, în 2015, în optimi la Dubai. Atunci, Simona s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-3.

Pentru calificarea în optimile de finală ale turneului WTA de la Eastbourne, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 9.850 dolari şi 55 de puncte WTA.

„Sunt fericită că am putut să câștig acest meci. Era important, abia aștept să mai joc un meci azi, pentru că ieri a plouat”, a spus Simona Halep, după meciul câștigat cu Ying-Ying Duan.

Halep, a doua favorită a turneului, s-a impus cu 3-6, 6-3, 6-2 în fața chinezoaicei Ying-Ying Duan (27 ani, 64 WTA), într-o oră și 42 de minute, meciul continuând de la 2-1 pentru asiatică, scor la care fusese întrerupt marți, din cauza ploii.

Echilibrul s-a rupt la 2-2, Duan reușind trei ghemuri la rând (5-2) și s-a impus cu 6-3, după ce salvat în ultimul ghem trei mingi de break.

În setul secund, Halep a condus ostilitățile, reușind un break decisiv la 4-3, pentru ca apoi să încheie actul cu 6-3.

În decisiv, primele trei ghemuri au însemnat tot atâtea break-uri, Simona desprinzându-se la 3-1, cu un ghem la zero. Duan și-a făcut serviciul (3-2), dar apoi Halep a jucat din ce în ce mai bine și s-a impus cu 6-2.

Pentru Halep (25 ani) a fost primul său meci pe iarbă și tot primul după finala de la Roland Garros, pierdută în fața letonei Jelena Ostapenko.

Halep și-a asigurat un cec de 9.850 dolari și 55 de puncte WTA, urmând să joace în optimi cu bulgăroaica Țvetana Pironkova (29 ani, 149 WTA), venită din postura de lucky loser, care a dispus miercuri de Monica Niculescu (29 ani, 51 WTA) în două seturi, cu 6-0, 6-4.

În primul set, Monica a câștigat doar patru puncte, dintre care trei pe serviciul său. În setul secund, românca a condus cu 2-0 și 3-1, dar apoi a pierdut trei ghemuri la rând și în cele din urmă a cedat cu 4-6.

În meciurile directe, scorul este egal acum între Niculescu și Pironkova, 3-3.

Niculescu va primi pentru participare 5.155 dolari și 30 de puncte WTA, urmând să continue la dublu.

Halep și Pironkova s-au înfruntat o singură dată, în 2015, în optimi la Dubai, Simona câștigând cu 6-4, 6-3.

Tot miercuri, în turul al doilea, Sorana Cîrstea (lucky loser) o va înfrunta pe britanica Johanna Konta, a cincea favorită.

DailyBusiness
Ozzy Osbourne a murit la 76 de ani. Legendarul solist a ținut concertul de adio la începutul lunii iulie
Spynews
Ilona Brezoianu și soțul ei sărbătoresc un an de când au devenit soț și soție. Ce a transmis jurata de la Te cunosc de undeva: "Abia aștept..." | FOTO
Bzi.ro
Felix Baumgartner nu poate fi momentan înmormântat! Ancheta a luat o întorsătură neașteptată și ies la iveală detalii-cheie
Fanatik.ro
Rezultate Admitere Liceu 2025. Repartizarea computerizată pentru clasa a IX-a, publicată de Ministerul Educației. Update
Capital.ro
O nouă tragedie în lumea muzicii. A murit unul din cei mai iubiți artiști ai lumii: „L-au bătut până la moarte”
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă pui folie reflectorizantă pe numărul de înmatriculare, chiar și dacă se poate citi parțial
DailyBusiness
Nicușor Dan, reacție după ce 60% dintre români spun că Nicolae Ceaușescu a fost un lider bun. „Mă îngrijorează profund”
Adevarul
Spyder vs Iron Dome. Ce scut antiaerian cumpără de fapt România cu 2 miliarde de euro. Confuzia ministrului Apărării
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, primele declarații despre divorțul de Ionuț. ”Soțul meu și-a făcut bagajul și a plecat de acasă”. De la ce a pornit scandalul imens dintre cei doi
Spynews
A murit „prințul adormit” al Arabiei Saudite! A fost în comă timp de 20 de ani, în urma unui accident de mașină, în Londra
Spynews
Pepe își sărbătorește ziua de naștere! Cum l-au surprins copiii! Artistului nu i-a venit să creadă | VIDEO
Evz.ro
Furturile cresc cu 50% vara. Ce să nu faci când pleci în vacanță
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
„Indecento!”. Imaginile cu Georgina Rodriguez la biserică au declanşat un tsunami de comentarii negative
kanald.ro
BREAKING NEWS Ozzy Osbourne a murit la 76 de ani
Cancan.ro
L-au călcat în picioare pe Radu Vâlcan! Avocații au fost contactați! A început Insula Iubirii, iar noi lovim cu detalii care te vor lăsa mască!
Playsport.ro
Ce au găsit procurorii DNA în curtea lui Piedone. A atras imediat...
Capital.ro
Elena Udrea, înșelată de Adrian Alexandrov? Mărturisirea șoc făcută de partenerul fostului ministru
StirileBZI
Război declarat medicilor! Ilie Bolojan pregătește o reformă radicală în sistemul de sănătate
Prosport.ro
Românca i-a zăpăcit pe milioane de fani britanici, iar la final a devenit virală
stirilekanald.ro
VIDEO Tânăr de 23 de ani din Găești, ucis după o răfuială ca-n Vestul Sălbatic: "A tras până a descărcat pistolul"
De ce nu poate fi înmormântat momentan Felix Baumgartner. Trupul neînsuflețit al parașutistului nu a fost încă dus în Austria
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare pentru anumiți români! Guvernul anunță măsuri pentru acești pensionari
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Țara unde depresia se tratează pe stadion: Medicii „prescriu” mai mult fotbal