SIMONA HALEP – VENUS WILLIAMS 6-2, 6-3 în turul al treilea la Australian Open 2019. Urmează Serena Williams în OPTIMILE DE FINALĂ

Simona Halep s-a impus, sâmbătă, în meciul cu Venus Williams, scor 6-2, 6-3, în turul al treilea la Australian Open 2019. În optimile de finală, Simona Halep o va întâlni pe Serena Williams, care a trecut, tot sâmbătă, de Dayana Yastremska, scor 6-2, 6-1.

19 ian. 2019, 08:44

Simona Halep a controlat cu autoritate schimburile ân primul set, a reglat excelentul ritmul cu loviturile de rever în cross, alternând cu urcări inspirate la fileu. Venus Williams a încercat să contraatace cu un plus de agresivitate, punctând doar la capitolul erorilor neforțate, 20 la număr, față de doar 6 ale româncei.

Setul secund a început sub semnul echilibrului. Venus Williams s-a distanțat la 2-1 după primul ei break și părea să fi găsit calmul necesar reducerii numărului de erori neforțate. Simona Halep s-a adaptat rapid la modificările survenite în jocul ameriucancei. Cu serviciul la cote înalte în continuare, SImona Halep a închis partida într-o oră și 18 minute.

Luni, Simona Halep va juca în optimile de finală împotriva Serenei Williams.

Simona Halep – Venus Williams LIVE TEXT

Simona Halep – Venus Williams 6-2, 6-3: Simona Halep face break, set şi meci

Simona Halep – Venus Williams 6-2, 5-3: Simona Halep câştigă un nou game după un ultim punct fabulos

Simona Halep – Venus Williams 6-2, 4-3: Simona Halep face un nou break

Simona Halep – Venus Williams 6-2, 3-3: Simona Halep egalează

Simona Halep – Venus Williams 6-2, 2-3: Venus Williams îşi face serviciul şi rămâne în set

Simona Halep – Venus Williams 6-2, 2-2: Simona Halep egalează

Simona Halep – Venus Williams 6-2, 1-2: Venus Williams face game

Simona Halep – Venus Williams 6-2, 1-1: Venus Williams rebreak

Simona Halep – Venus Williams 6-2, 1-0: Simona Halep începe al doilea set cu break. Românca a luat şase game-uri la rând

Simona Halep – Venus Williams 6-2: Simona Halep a salvat o minge de break, apoi a închis setul

Simona Halep – Venus Williams 5-2: Simona Halep, încă un break. Venus Williams nu poate ţine ritmul

Simona Halep – Venus Williams 4-2: Simona Halep se distanţează de Venus Williams după ce a salvat trei mingi de break

Simona Halep – Venus Williams 3-2: Simona Halep, primul break

Simona Halep – Venus Williams 2-2: Simona Halep este în meci şi face un nou game

Simona Halep – Venus Williams 1-2: Venus Williams îşi face serviciul

Simona Halep – Venus Williams 1-1: Simina Halep, game la zero

Simona Halep – Venus Williams 0-1: Simona Halep pierde primul game deşi a avut minge de break. Românca a intrat pe teren cu un bandaj la coapsa stângă