Situaţie inedită în Vâlcea: Soţ şi soţie, contracandidaţi la aceeaşi primărie

Caz unic în România: soţ şi soţie, contracandidaţi la aceeaşi primărie. Bărbatul vrea pentru a treia oară fotoliul de primar în comuna vâlceană Popeşti, însă din acest an, adversarul de temut este chiar soţia sa. Femeia, care lucrează şi ea la primărie, şi-a anunţat candidatura din partea unui alt partid şi este susţinută de fiica sa.
Iulian Tudor
01 apr. 2016, 20:31
Situaţie inedită în Vâlcea: Soţ şi soţie, contracandidaţi la aceeaşi primărie

Soţia actualului primar din comuna vâlceană Popeşti este, în prezent, şefa Serviciului de Taxe şi Impozite din localitate. Nu îşi vede însă soţul ca pe un adversar politic, potrivit România TV.

Nu sunt rivală cu nimeni. Dacă voi câştiga alegerile, eu cred că soţul meu se va bucura. Eu m-aş bucura mai mult să câştige el„, a spus Rewena Şerban.

Va fi o campanie serioasă şi corectă. Fiecare îşi spune partea lui. Nu aş fi invidios dacă ar câştiga soţia. Nu n-avem cum, suntem în aceeaşi familie. Mai ales că este consiliată şi de fiica mea„, a spus actualul primar, Constantin Şerban.

Oamenii din comună nu sunt de acord cu decizia celor doi soţi. „De ce să candideze soţ şi soţie? Sunt destui oameni în comună. Nu aş vota-o nici pe ea, nici pe el”, au spus localnicii.

Pe lângă soţie, actualul primar mai are doi adversari, tot din primărie. Viceprimarul şi şefa Serviciului de Asistenţă Socială şi-au anunţat şi ei candidatura. „Candidez pentru că nu merge bine mandatul domnului primar. El a promis nişte lucruri şi a făcut total invers„, a spus viceprimarul din Popeşti, Ţircă Gheorghe.

„M-am hotărât să candidez. Nu împotriva domnului primar. Este o competiţie. Toată lumea poate să candideze”, a spus şefa Serviciului de Asistenţă Socială.

La aşa avalanşă de candidaţi, primăria din Popeşti riscă să se închidă de tot. Pe timpul campaniei electorale, între 6 mai şi 4 iunie, candidaţii angajaţi în instituţie trebuie să se autosuspende din funcţiile publice.

DailyBusiness
Controale ANPC pe litoral. Produse expirate, camere murdare și echipamente uzate în hoteluri și restaurante
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
El este românul care apare în prima fotografie din lume făcută sub apă. A fost unul dintre cei mai mari savanți ai țării
Capital.ro
Ne-a părăsit cea mai iubită actriță. Și-a dedicat viața filmelor. A fost apreciată de toată lumea
Playtech.ro
De ce e periculos să ții telefoanele și laptopurile vechi în sertar. Ce soluții ai pentru dispozitivele scoase din uz
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Medicul care l-a resuscitat pe Felix Baumgartner face dezvăluiri halucinante: „Am bănuit când am văzut...”. Detaliul pe care l-a observat instant când a început să-i ofere primul ajutor
Evz.ro
Nu face asta în avion. Creezi mari probleme
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Taxă în România dacă folosești Facebook și Instagram. Cine va achita noul abonament de 40 de lei
StirileBZI
România introduce taxarea digitală pe șosele! Contează cât poluezi și cât conduci
stirilekanald.ro
Plutonierul Andy Gimiga, omul care a salvat vieți timp de peste 25 de ani, a murit: „Te vom onora mereu!”
Horoscopul de Azi, 26 Iulie, cu Cristina Demetrescu. Racii primesc amenzi astrale, Leii devin cea mai puternică zodie